4.3°C

O hodowli polskiej białej gęsi na Kujawach fot. MRiRW

O hodowli polskiej białej gęsi na Kujawach

Napisał  Maj 16, 2019

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wizyty na Kujawach uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym, w ramach forum gospodarczego Polska-Japonia, przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim możliwości zwiększenia eksportu puchu i pierza z hodowanych w Polsce gęsi na rynek japoński. Minister Ardanowski podkreślił bogatą tradycję tej hodowli oraz fakt, że może być ona skuteczną alternatywą, zwiększającą dochody rolnicze. Znakomitej jakości, prozdrowotne mięso, podroby oraz pierze i puch znajdują coraz większe uznanie u bogatych i dbających o swoje zdrowie klientów nie tylko w Polsce.

Z 46 mln euro naszego eksportu artykułów rolno-spożywczych do Japonii prawie jedną czwartą stanowią puch i pierze. Natomiast gęsina znakomicie sprzedaje się w Niemczech.

Dania z mięsa gęsiego, np. półgęsek, gęsi pipek, pierogi, czernina i inne są poszukiwane w najlepszych restauracjach.

Podczas spotkania hodowcy gęsi podkreślali łatwość chowu, jego proekologiczny charakter oraz niskie koszty utrzymania zwierząt - nie wymagają one bowiem drogich budynków i technologii.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama