logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Wielki gracz na rynku drobiu powraca do Europy? fotolia

Wielki gracz na rynku drobiu powraca do Europy?

Napisał  Maj 20, 2019

Unia Europejska może niebawem odblokować import mięsa z kilkunastu zakładów należących do największej firmy przetwarzającej mięso drobiowe na świecie, brazylijskiego BRF – donosi agencja Reuters.

Przedsiębiorstwo BRF oświadczyło, że przesłanką do złagodzenia przez UE dotychczasowego stanowiska i zniesienia embarga, jest dramatyczna sytuacja w Chinach związana z ASF. Brazylijczycy nie kryją zadowolenia z ewentualnego wcześniejszego powrotu na rynek Wspólnoty i uważają, że są gotowi zaspokoić europejski popyt na drób.

Deficyt mięsa wieprzowego w Chinach generuje coraz większy popyt na mięso drobiowe wśród konsumentów. To z kolei wywiera ogromną presję na gwałtowny wzrost cen drobiu na lokalnym rynku. W marcu tego roku cena hurtowa mięsa drobiowego w Chinach wzrosła o 68 procent w porównaniu do marca 2018 roku.

Na skutek sytuacji w Chinach drożeje także drób w innych krajach azjatyckich. Sądzi się, że naturalną pochodną tych zdarzeń jest zachwianie równowagi w podaży mięsa drobiowego w skali globalnej, także w Unii Europejskiej.

Według szacunków amerykańskich analityków z początku tego roku, produkcja mięsa kurcząt w Chinach w 2019 roku wyniesie 12,65 mln ton (+ 8 proc. r/r). Spożycie drobiu na mieszkańca ma wzrosnąć średnio o 9 proc. w 2019 roku. Podaż wewnętrzna będzie jednak niewystarczająca, tworząc dużą lukę dla importu. Prognozuje się, że przywóz do Chin mięsa kurcząt może zwiększyć się w roku 2019 o 32 proc. do 450 tys. ton.

Brazylijczycy chcą również skorzystać na bezpośrednich dostawach do Chin. Tym bardziej, że już rozwiązali spór antydumpingowy z Chińczykami. W 2018 roku Brazylia odpowiadała za 85 procent dostaw mięsa kurcząt do Chin, dopiero daleko za nią uplasowali się eksporterzy z Argentyny (9 proc.), Chile (3 proc.) i Tajlandii (3 proc.).

Spekuluje się, że nie odpuści też Tajlandia, która odzyskała rynek chiński po wielu latach nieobecności – Chiny zblokowały przywóz z tego kraju z powodu grypy ptaków w 2004 roku. W marcu 2018 roku Tajlandia wysłała pierwszy transport mięsa do Chin. Łącznie w roku 2018 z Tajlandii sprzedano na rynek chiński 21 tys. ton kurcząt. Choć to niewiele, to analitycy uważają, że perspektywy są optymistyczne z uwagi na fakt, że eksport tajskich kurczaków ma bezcłowe przywileje w ramach umowy o wolnym handlu ASEAN.

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

reklama