12,6°C

reklama
reklama
Fala wezbraniowa opuszcza Mazowsze fot. PSP w Lipsku

Fala wezbraniowa opuszcza Mazowsze

Napisał  Maj 30, 2019

Kulminacja fali wezbraniowej w nocy z 28 na 29 maja br. minęła Warszawę by w godzinach popołudniowych osiągnąć miejscowość Wyszogród, a wieczorem osiągnie Kępę Polską, podążając w kierunku Kujaw.

Obecnie praktycznie na całej długości Wisły stan wody układa się w strefie wody wysokiej z miejscowymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. W ciągu najbliższej doby na górnej i środkowej Wiśle prognozowany jest dalszy spadek stanu wody w strefie stanów wysokich.

Na dolnej Wiśle dominować będą głównie wzrosty stanu wody, spowodowane przemieszczaniem się fali wezbraniowej do Bałtyku. Na Wiśle w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej przewiduje się utrzymanie przekroczenia stanu alarmowego. Na Wiśle we Włocławku, Bydgoszczy-Fordonie i Chełmnie przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego, a w Toruniu prognozuje się dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego.

Na dopływach Wisły prognozowane są na ogół spadki i wahania poziomu wody związane z przemieszczaniem się wód opadowych, miejscami również z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stan wody układać się będzie głównie w strefie stanów średnich i wysokich lokalnie niskich. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywać z tendencją malejącą.

Również na Odrze wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych
Aktualnie kulminacja wezbrania na Odrze przepływa przez Nietków. Poziom wody jest 5 cm powyżej stanu ostrzegawczego. W kolejnych dniach fala wezbraniowa, w strefie wody wysokiej, około stanów ostrzegawczych przemieszczać się będzie wzdłuż Odry dolnej. Jej wysokość w niektórych miejscach wynosi do 2 m.

Po intensywnych opadach deszczu jakie w ostatniej dobie wystąpiły w sudeckiej zlewni Odry, na górnym i środkowym biegu Odry prognozowane są chwilowe wzrosty i wahania stanów wody (do ok. 70-100 cm). Stany wody będą utrzymywały się w strefie stanów średnich, lokalnie wysokich.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody na ogół będą opadały, jedynie w dolnych odcinkach w wyniku przemieszczania się wód opadowych stany wody będą rosły. Stany wody będą utrzymywały się w strefach wody wysokiej i średniej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych będą jeszcze występować lokalnie w zlewniach rzek: Bystrzycy, Widawy, Kaczawy, Baryczy, Bobru, Kwisy i Nysy Łużyckiej.

(rpf) jp / Źródło: IMGW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama