Bieżąca sytuacja na rynku owoców i warzyw fotolia

Bieżąca sytuacja na rynku owoców i warzyw

Napisał  Cze 08, 2019

Specjaliści z Rynku Hurtowego Bronisze przygotowali komentarz do sytuacji rynkowej w okresie od 3 do 6 czerwca 2019 roku.

Warzywa spod osłon: bez większych wahań cenowych, wzrastająca podaż równoważona jest również wzrastającym popytem – oba te zjawiska wspomagane są sprzyjającą pogodą wzrostu –dojrzewania i dla handlu bazarkowego i straganowego na ulicach. Znacząco potaniały warzywa kapustne z tegorocznych zbiorów: kapusta biała młoda z 4,5 zł/szt do 2,5-3,5 zł/szt, kalafiory z 4,0-5,0 do 2,5-3 zł/szt. Wygasa import cukinii, sałaty lodowej, papryki zielonej sukcesywnie zastępowanej krajowymi odpowiednikami.

Warzywa gruntowe: nieznacznie spadła cena cebuli w łusce z 3,66 do poziomu ok 3,3 zł/kg powodem jest spadająca cena cebuli młodej obieranej około 3,5-4 zł/kg. Zaprzestano importu ziemniaków ubiegłorocznych z krajów Beneluksu – powodem jest spadek cen na młode ziemniaki krajowe, które obecnie kosztują około 2,0-2,5 zł/kg.

Powoli wygasa również import marchwi z Holandii, która ma konkurencję marchwi młodej krajowej i hiszpańskiej 2,3-2,5 zł/kg lub pęczek w wypadku krajowej. Nadal wysokie ceny kapusty białej ubiegłorocznej 4-4,5 zł/kg, pietruszki 11-15 zł/kg i buraka 2 zł/kg ubiegłorocznego i 3-4 zł/kg za młodego obciętego.

Rośnie podaż warzyw tzw. Młodych z nacią : seler 2 zł/szt, burak 1,5-2 zł/pączek, marchew 2-2,5 zł/pęczek, pietruszka 2,5-3,5 zł/pęczek

Owoce miękkie: wygasł import truskawek z importu. Początek krajowego szczytu truskawkowego, który przy obecnej pogodzie może trwać bardzo krótko. Ceny na razie bardzo satysfakcjonujące producentów (5-8 zł/kg), którzy zainwestowali w nowoczesne odmiany i systemy ochrony przeciw suszy, przymrozkom i chorobom.

Pierwsze dostawy czereśni krajowej – odmiana Burlat w cenie 12-15 zł/kg. Podzielone opinie prognostyczne nt zbiorów i cen, zróżnicowany poziom strat mrozowych w zależności od rejonu upraw. Równolegle oferowane są czereśnie z Hiszpanii i Bałkanów w cenie 20-25 zł/kg, które górują nad krajowym Burlatem wielkością.

Arbuzy świetnie się sprzedają ze względu na upały i to zahamowało na razie spadek cen 2,85-3,3 zł/kg odmiany z pestkami i 4 zł/kg bezpestkowe. Musimy poczekać na tańsze arbuzy z Bałkanów i Ukrainy.

Wzrasta podaż owoców pestkowych z basenu Morza Śródziemnego. Morele, brzoskwinie, nektaryny w cenie 5-7 zł/kg, krajowi producenci komunikują duże straty mrozowe w tym asortymencie.

(rpf) pp / źródło: Bronisze

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia