3.5°C

Ruszyła kontraktacja polskiego chmielu fot. Polski Eko Chmiel

Ruszyła kontraktacja polskiego chmielu

Napisał  Cze 12, 2019

Z dniem 11 czerwca br. Polski Eko Chmiel rozpoczął kontraktację chmielu u polskich plantatorów. Kontraktacje mają objąć wszystkie odmiany chmielu uprawiane w Polsce.

Propozycje kontraktowe mają obejmować również modernizację chmielników, bioremediację gruntów plantacji oraz dostosowanie w kolejnych latach do nowych regulacji unijnych dotyczących czystości od składników rakotwórczych preparatów wykorzystywanych w impregnacji słupów chmielników (WWA).

Jak podaje firma Polski Eko Chmiel, w najbliższych dniach i tygodniach specjaliści ds. kontraktacji będą spotykać się z plantatorami, głównie w województwie lubelskim i przedstawiać szczegóły oferty i podpisywać długoterminowe umowy na dostawy chmielu. Działania te mają na celu zabezpieczenie dostawy chmielu nie tylko dla przemysłu browarniczego, w tym w szczególności browarów kraftowych, ale także dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

- W tym roku kończą się kilkuletnie umowy kontraktowe na dostawy chmielu, w związku z tym to czas na podjęcie ważnych decyzji przez plantatorów - mówi Grzegorz Łukowiec, wiceprezes zarządu ds. kontraktacji i przerobu chmielu w spółce Polski Eko Chmiel - Decyzje polskich plantatorów chmielu podejmowane w najbliższym miesiącu, dwóch będą miały wpływ na ich interesy w ciągu kilku najbliższych lat. Tym razem jednak gra toczy się nie tylko o zabezpieczenie sprzedaży, ale i o dostosowanie chmielników i całego biznesu do potrzeb rynku chmielu za kilka lat.

Z danych ekspertów rynku chmielarskiego na świecie wynika, że nasza bezpośrednia konkurencja chmielarska, czyli Niemcy, jest już w przeważającej większości przystosowana do nowych wymogów czystości żywności - w tym przypraw, do których zaklasyfikowany jest chmiel - w odniesieniu do substancji WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych).

Aby dostosować się do nowych europejskich regulacji, plantatorzy muszą wymienić konstrukcje chmielników oraz oczyścić ziemię z substancji, które latami odkładały się w niej. Polska to światowa (6 miejsce na świecie) i europejska (4 miejsce w Europie) potęga chmielarska, z uprawami na obszarze ponad 2 tysięcy hektarów. Polskie uprawy chmielu mają swój niepowtarzalny charakter ze względu na warunki klimatyczne i terenowe, a produkowany u nas chmiel jest wysoko ceniony.

(rpf) jp / Źródło: Polski Eko Chmiel