logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18.6°C

Mączlik warzywny na rzepaku jarym fot. Paweł Pąk

Mączlik warzywny na rzepaku jarym

Napisał  Cze 12, 2019

Wysoka temperatura i sucha pogoda stworzyły optymalne warunki do rozwoju mączlikowi warzywnemu. Szkodnik występuje coraz liczniej na rzepaku jarym zasiedlając spód blaszek liściowych.

Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella) wyglądem przypomina białą muszkę osiągającą od 1,5 do 2 mm długości. Jednak mączlik tak naprawdę należy do pluskwiaków równoskrzydłych i zdecydowanie bliżej mu do mszyc. Podobnie jak mszyce mączliki posiadają aparat gębowy kłująco – ssący, co w znacznym stopniu determinuje układowy charakter stosowanych do ich zwalczania insektycydów.

Dorosłe owady prowadzą mało ruchliwy tryb życia. Latają powoli i nie przemieszczają się na duże odległości. Jaja składane są w charakterystycznych okółkach po dolnej stronie liścia. Najważniejszą cechą pozwalającą odróżnić ten gatunek od pozostałych jest obecność dwóch ciemnych plamek po środku i na końcu każdego skrzydła.

Bezpośrednia szkodliwość wiąże się ze sposobem pobierania pokarmu, odpornością niektórych form larwalnych na insektycydy oraz wydzielaniem dużej ilości spadzi miodowej. Przy masowym wystąpieniu szkodnika, w wyniku żerowania następuje więdnięcie i zasychanie roślin.

Mączlik warzywny jest szkodnikiem, którego trudno skutecznie ograniczyć wyłącznie przy użyciu prostych pyretroidów. Mączlik bardzo szybko potrafi wykształcić silnie odporne rasy, a ograniczenie tego zjawiska jest możliwe przez rotację insektycydów o odmiennym sposobie działania.

Aby dokładnie określić moment pojawiania się pierwszych osobników na plantacji należy prowadzić stały monitoring poprzez rozwieszanie żółtych tablic lepowych oraz regularne przeglądanie liści. W momencie stwierdzenia larw mączlika, które są pokryte woskową wydzieliną skuteczność preparatów kontaktowych jest ograniczona należy rozpocząć stosowanie środków o charakterze układowym.

Preparaty układowe najlepiej stosować po wykryciu jaj, w terminie około 6 dni czyli tuż przed wylęgiem najmłodszych larw. Krążące wraz z sokami środki układowe utrzymują swoją skuteczność do 10 dni, jednak jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od tempa rozwoju szkodnika na poszczególnych roślinach.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku preparatów o działaniu powierzchniowym niezmiernie ważne jest pokrycie także dolnej strony liścia tam, gdzie rozwija się mączlik, pamiętając, że żadne preparaty nie niszczą jaj, a jedynie uniemożliwiają prawidłowy rozwój wylęgających się larw.

(rpf) jp / Źródło: LODR

reklama