Zapasy interwencyjne odtłuszczonego mleka w proszku wyprzedane fotolia

Zapasy interwencyjne odtłuszczonego mleka w proszku wyprzedane

Napisał  Cze 27, 2019

Komisja Europejska w sprawozdaniu dotyczącym regulacji i analiz rynkowych poinformowała, że pozostałe 162 tony odtłuszczonego mleka w proszku zostały sprzedane w 37 tygodniu przetargu po cenie minimalnej 1 759 EUR/tonę. Zapasy interwencyjne odtłuszczonego mleka w proszku zostały całkowicie opróżnione.

Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phil Hogan powiedział, że sprzedaż ostatnich zapasów zamyka pewien rozdział. Jego zdaniem zapasy interwencyjne nie wpłynęły na cenę rynkową odtłuszczonego mleka w proszku, dzięki cierpliwości Komisji Europejskiej i ostrożnemu zarządzaniu całym procesem od 2015 roku. Hogan podkreślił, że po raz kolejny Komisja Europejska wykazała swoje zaangażowanie i wsparcie oraz solidarność z europejskimi rolnikami podczas kryzysu. Pokazuje również skuteczność instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej. Odpowiednie narzędzia siatki bezpieczeństwa działały w okresie znacznych zakłóceń na rynku, a ich właściwe i terminowe wdrożenie pomogło zapewnić rentowność tysięcy europejskich producentów mleka – zaznacza Komisarz.

W latach 2015–2016 europejskich producentów mleka dotknął kryzys, dlatego w ramach interwencji publicznej Komisja Europejska w okresie 2015–2017 roku skupiła 380 000 ton odtłuszczonego mleka w proszku. Głównym celem było wsparcie dochodów producentów i stabilizacja rynku. Od końca 2016 roku Komisja prowadziła przetargi publiczne, najpierw raz na miesiąc, w późniejszym terminie dwa razy w miesiącu, aby sprzedać odtłuszczone mleko w proszku z zapasów, nie zakłócając ceny. Zapasy interwencyjne zostały opróżnione dwa i pół roku od pierwszego przetargu. Cena odtłuszczonego mleka w proszku wzrosła z 26 centów/kg w 2016 roku do 34 centów/kg w maju bieżącego roku.

(rpf ) jp / Źródło: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia