Japonia zamierza wznowić import drobiu z Rosji fotolia

Japonia zamierza wznowić import drobiu z Rosji

Napisał  Lip 09, 2019

W celu zaspokojenia wciąż rosnącego zapotrzebowania na drób, Japonia chce zróżnicowania zagranicznych dostawców. Dlatego rozważa zniesienie zakazu przywozu świeżego mięsa drobiowego z Rosji.

Japońska prasa donosi, że negocjacje w tej sprawie, między prezydentem Rosji a premierem Japonii, miały się odbyć podczas szczytu G20 w Osace. Kluczowym argumentem Japończyków do wznowienia zakupów mięsa drobiu od rosyjskich producentów jest potrzeba dywersyfikacji zagranicznych dostawców w celu zaspokojenia dynamicznie rosnącego popytu na drób w kraju azjatyckim.

Ograniczenia handlowe dla Rosji związane były z zagrożeniem chorobami zakaźnymi. Podobno otwarcie rynku ma dotyczyć tylko określonych obwodów w Rosji, na południe od Moskwy. Spekuluje się, że zakaz zostanie zniesiony nie wcześniej niż w 2020 roku.

Statystycznie, Japonia w 2017 roku zaimportowała 560 tysięcy ton mięsa kurcząt. Z Brazylii pochodziło 70 procent dostaw, a 20 procent z Tajlandii. Tajskie dostawy drobiu do Japonii są możliwe od 2014 roku, po 10 latach zakazu z powodu HPAI.

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia