4.1°C

XII Zjazd Sołtysów i Kół Gospodyń Wiejskich fot. MRiRW

XII Zjazd Sołtysów i Kół Gospodyń Wiejskich

Napisał  Lip 10, 2019

Prowadzenie handlu detalicznego, programy realizowane w najbliższym czasie oraz nowe zasady działania kół gospodyń wiejskich były tematami podczas XII Zjazdu Sołtysów i Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkiej Nieszawce w powiecie toruńskim.

W wydarzeniu uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Podczas spotkania omawiano m.in. praktyczne zasady prowadzenia rolniczego handlu detalicznego.

Wprowadziliśmy najlepsze rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego – podkreślił minister i dodał, że choć coraz większa liczba rolników korzysta z tych możliwości, to jednak są jeszcze miejsca, w których ta forma sprzedaży jeszcze nie funkcjonuje.

Minister zaapelował do sołtysów, do samorządowców o szerokie informowanie o nowych rozwiązaniach i możliwościach służących zwiększeniu rolniczych dochodów z prowadzenia gospodarstwa, z produkcji żywności – Dziś nie ma już praktycznie żadnych ograniczeń w sprzedawaniu wytworzonej w gospodarstwie żywności, a wymogi zostały sprowadzone do niezbędnego minimum, również pod względem obciążeń fiskalnych.

Minister przedstawił też programy, które wchodzą w życie w najbliższym czasie – wapnowanie gleb, mała retencja, a także likwidacja odpadów z opakowań po środkach niezbędnych w gospodarstwie rolnym.

Bardzo zadowolony jestem z tego, że tak dużym zainteresowaniem cieszą się nowe zasady działania Kół Gospodyń Wiejskich – mówił minister Ardanowski zwracając się do uczestniczek Zjazdu i zaznaczył, że gospodynie wiejskie zawsze były ostoją życia społecznego na wsi. – Są środki na wsparcie działalności kół i te środki są bardzo dobrze wykorzystywane.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW