1.7°C

Na rynku pojawiły się letnie odmiany jabłek

Napisał  Sie 08, 2019

Na rynku z dnia na dzień przybywa coraz więcej letnich odmian jabłek. Do pierwszych dołączyły już Piros, Delikates i Paulared, a ich ceny nieco wyższe niż przed rokiem.

Piros to najpopularniejsza letnia odmiana jabłek. Jest krzyżówką odmian Helios i Apollo, została wyhodowana w Niemczech, w 1963 roku. Jabłoń ta rośnie średnio silnie. Nadaje się do formowania. Jest typową odmianą deserową. Owoce ma średniej wielkości do dużych. Bardzo smaczne, soczyste, kruche o słodko-kwaśnym miąższu.

W tej chwili to ta odmiana króluje na rynku. Za kilogram tych jabłek zapłacimy około 2,00 złotych. Rok temu w analogicznym okresie czasu za kilogram Pirosa trzeba było zapłacić około 1,33.

Odmiana Delikates została wyselekcjonowana w wyniku skrzyżowania odmian Cortland i James Grive. Jest odmianą polską, otrzymaną na początku lat 60 XX wieku. Jabłka tej odmiany są duże lub bardzo duże. Miąższ biały, delikatny, soczysty, winny o strukturze drobnoziarnistej. Skórka gładka, delikatna, zielona. W czasie dojrzewania zielono-żółta pokryta rumieńcem (około 80% powierzchni owocu). Cena kilograma jabłek odmiany Delikates waha się na podobnym poziomie co Pirosa. W sezonie 2018 cena kilograma Deliktesa wynosiła od 1,00 do 1,86.

Paulared – jabłka tej odmiany są kuliste, spłaszczone, mają gładką błyszcząca skórkę z ciemnoczerwonym rumieńcem, który pokrywa niemal całą powierzchnię owocu. Owoce średnie i duże o bardzo smacznym miąższu w białym kolorze. Za kilogram Paulareda zapłacimy od 2,00 do 2,50 złotych. W ubiegłym roku o tej porze cena kilograma tej odmiany wahała się od 1,00 do 1,86, przeciętna cena 1,33 za kilogram.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama