1.7°C

1/3

40-kilogramowy pocisk artyleryjski na polu

Napisał  Sie 08, 2019

Podczas wykonywania prac polowych mieszkaniec Pogórza Ciężkowickiego w Małopolsce natrafił na niewybuch z czasów I wojny światowej. 40-kilogramowy pocisk artyleryjski kalibru 150 mm znajdował się na niewielkiej głębokości ziemi ornej.

Podczas prac polowych mieszkaniec Pogórza Ciężkowickiego wykopał 40-kilogramowy niewybuch w postaci pocisku artyleryjskiego kalibru 150 mm. Rolnik powiadomił dyżurnego tarnowskiej policji, który skierował na miejsce grupę minersko-pirotechniczną. Policjanci tej grupy potwierdzili, że jest to niebezpieczne znalezisko o dużej sile rażenia.

Z uwagi na to, że pocisk został odkopany z dala od zabudowań mieszkalnych nie było konieczności ewakuacji. Miejsce to zostało właściwie oznaczone, a ponieważ znalezisko jest pochodzenia wojskowego powiadomiono patrol saperski Wojska Polskiego z Rzeszowa. Saperzy w sobotę zabrali pocisk i przetransportowali go na poligon, gdzie został zneutralizowany.

Pociski różnego rodzaju oraz kalibru coraz częściej odnajdywane są na polach. Pamiętajmy, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu niebezpiecznych przedmiotów i jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu.

(rpf) jp / Źródło: KWP w Krakowie

reklama