logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.7°C

1/2

Niewybuchy wciąż groźne

Napisał  Sie 21, 2019

Podczas prac polowych rolnik znalazł niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zneutralizowane przez saperów. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że takich przedmiotów nie należy dotykać, a tym bardziej przenosić.

Mieszkaniec gminy Kodeń na Lubelszczyźnie podczas prac polowych znalazł przedmiot przypominający niewybuch. Na miejsce skierowani zostali policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce znalezienia niewybuchu do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, uniemożliwiając osobom postronnym dostęp do znaleziska.

Saperzy rozpoznali niewybuch jako pocisk artyleryjski kal. 172 mm z czasów II Wojny Światowej i bezpiecznie go usunęli. Pocisk był sporych rozmiarów. Patrol rozminowania sprawdził również pobliski teren nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.

Pomimo, że od działań wojennych minęło już wiele lat, wciąż możemy natknąć się na niebezpieczne „pamiątki” z tego okresu. Niewybuchy i niewypały mimo, że tyle lat znajdowały się pod ziemią nadal są niebezpieczne. Nawet stare i zardzewiałe stanowią śmiertelne zagrożenie, dlatego w razie znalezienia takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno ich podnosić, odkopywać i przemieszczać w inne miejsce.

(rpf) jp / Źródło: KWP Lublin

reklama