9,5°C

reklama
reklama
Ardanowski: rolnicy, których dotknęła susza nie zostaną bez pomocy fot. Paweł Pąk

Ardanowski: rolnicy, których dotknęła susza nie zostaną bez pomocy

Napisał  Sie 23, 2019

Straty w rolnictwie spowodowane tegoroczną suszą są obecnie szacowane w 1586 gminach. Suszą jest dotkniętych około 175 tysięcy gospodarstw na obszarze 2,5 mln ha.

Susza rolnicza występuje, z różnym natężeniem, praktycznie na terenie całego kraju. Największy deficyt wody notowany jest w województwie lubuskim i wielkopolskim.

Przygotowujemy program pomocowy. Chciałbym, aby zaczął on jak najszybciej funkcjonować, chociaż informacje napływające z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wskazują, że susza nie ustępuje i może wyrządzać dalsze szkody. W związku z tym szacunki mogą się zmieniać – powiedział dziś podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W przyszłym tygodniu minister rolnictwa ma przedstawić na posiedzeniu Rady Ministrów specjalny program, który po przyjęciu przez Radę Ministrów pozwoli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa na przyjmowanie od rolników wniosków o pomoc.

Formy pomocy to m.in. prolongata spłaty kredytów, możliwość zaciągnięcia niskooprocentowanych kredytów klęskowych na odtworzenie produkcji rolnej, odroczenie składek KRUS lub rozłożenie ich na raty, ulgi w podatku rolnym udzielane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.

Będzie również pomoc w formie dopłat do hektara – poinformował minister i dodał, że zasady przyznawania pomocy rolnikom będą takie same, jak w zeszłym roku.

Od szybkości prac komisji i zatwierdzania protokołów przez wojewodów zależy jak szybko wsparcie trafi do rolników. Na początek rząd przeznacza na ten cel pół miliarda zł. Jeśli skala strat będzie się zwiększała, to na wsparcie będą przeznaczane kolejne środki – zapewnił Ardanowski.

Minister poinformował też, że wystąpił do Komisji Europejskiej o pomoc w ramach funduszu solidarności. Jednak podkreślał, że „młyny europejskie mielą wolno” i na decyzję w tej sprawie trzeba będzie długo czekać. − Trzeba przede wszystkim liczyć na siebie. Dlatego główny ciężar pomocy bierze na siebie państwo. Szef resortu rolnictwa zapewnił, że rolnicy nie zostaną bez pomocy.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama