logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

10.5°C

IUNG: susza w jedenastu województwach fot. Paweł Pąk

IUNG: susza w jedenastu województwach

Napisał  Sie 23, 2019

Według najnowszego raportu IUNG obejmującego okres od 21 czerwca do 20 sierpnia 2019 roku, susza utrzymuje się w jedenastu województwach i występuje w dziewięciu uprawach. Cały czas największy deficyt wody notowany jest w województwach lubuskim oraz wielkopolskim.

Jak podaje IUNG, susza rolnicza notowana jest obecnie na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, pomorskiego i śląskiego.

Susza nie jest już natomiast notowana w województwie małopolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. W dalszym ciągu susza utrzymuje się w uprawach kukurydzy na kiszonkę i na ziarno, warzyw gruntowych, ziemniaka, buraka cukrowego, roślin strączkowych, chmielu, tytoniu i krzewów owocowych.

W badanym okresie największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją w 905 gminach Polski (36,54% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 806 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 11 województwach na powierzchni 13,70% gruntów ornych.

Poza tym susza rolnicza została odnotowana w uprawach:

- kukurydzy na ziarno - wystąpiła w 840 gminach Polski (33,91% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 858 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 11 województwach na powierzchni 12,33% gruntów ornych.

- krzewów owocowych - wystąpiła w 606 gminach Polski (24,47% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 916 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 8 województwach na powierzchni 13,25 gruntów ornych.
- roślin strączkowych - odnotowano ją w 473 gminach Polski (19,10% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 954 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 6 województwach na powierzchni 6,99% gruntów ornych.
- ziemniaka - wystąpiła w 298 gminach Polski (12,03% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zmniejszenie z wystąpieniem suszy o 652 gmin. Odnotowano ją w 5 województwach na powierzchni 4,30% gruntów ornych.
- warzyw gruntowych - wystąpiła w 194 gminach Polski (7,83% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 912. Odnotowano ją w 5 województwach na powierzchni 2,30% gruntów ornych.
- chmielu - wystąpiła w 130 gminach Polski (5,25% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zmniejszenie z wystąpieniem suszy o 655 gmin. Odnotowano ją w 5 województwach na powierzchni 1,46% gruntów ornych.
- tytoniu - wystąpiła w 130 gminach Polski (5,25% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 881. Odnotowano ją w 5 województwach na powierzchni 1,71% gruntów ornych.
- buraka cukrowego - wystąpiła w 61 gminach Polski (2,46% gmin kraju).

W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 236. Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,29% gruntów ornych. Obecnie deficyt wody dla roślin zmalał. W tym okresie raportowania w stosunku do poprzedniego okresu nastąpiło znaczne zmniejszenie liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach.

Zmniejszenie to wynosiło od 236 gmin w przypadku buraka cukrowego po 954 w uprawach roślin strączkowych. Suszą rolniczą objęte jest nadal 11 województw kraju oraz 9 monitorowanych grup i gatunków upraw.

(rpf) jp / Źródło: IUNG

reklama