logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.4°C

Upały póki co nas nie opuszczą fotolia

Upały póki co nas nie opuszczą

Napisał  Sie 28, 2019

IMGW wydał już ostrzeżenia o upale nad znaczną częścią kraju oraz o burzach z gradem na południu Polski. Od środy opady i burze na większym obszarze, jednak wygląda na to, że niestety nie wszędzie spadnie deszcz.

W środę i czwartek wy, który pojawił się we wtorek, wyraźnie zacznie słabnąć, ciśnienie będzie spadać, a od zachodu nasunie się zatoka niżu znad północnego Atlantyku. Zwiastuje to stopniową zmianę pogody już na większym obszarze Polski. Początek tych dni przeważnie pogodny, ale już na większym obszarze niż na początku tygodnia – w zachodniej połowie, na południu i w centrum kraju – od godzin południowych możliwy będzie wzrost zachmurzenia do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu oraz burz.

Najmniejsza szansa na burze utrzyma się na północnym wschodzie i wschodzie. W czasie burz lokalne ulewy i grad. Temperatura maksymalnie wyniesie od 26°C, 27°C nad morzem i na Suwalszczyźnie do 33°C, 34°C w zachodniej połowie kraju. Warto również podkreślić, że w nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek będą takie miejsca, głównie na zachodzie, gdzie temperatura w nocy nie spadnie poniżej 20°C.

W piątek nad Polskę, od zachodu nasunie się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Oznacza to koniec upału. Niemniej na wchodzie nadal bardzo wysoka temperatura, do 28°C, 29°C. Na zachodzie ochłodzenie wyraźniejsze, ale nie gwałtowne, bo temperatura w przedziale do 23°C, 26°C. Obecność frontu przyniesie wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego oraz przelotne opady deszczu i burze na znacznym obszarze Polski, tym razem już także na wschodzie.

Sobota i niedziela – prognoza na te dni jest mniej pewna. Na chwilą obecną wygląda na to, że w sobotę przelotne opady deszczu i miejscami burze ograniczą się do wschodniej połowy Polski, zwłaszcza do południowego wschodu. Na pozostałym obszarze możliwe będą liczne przejaśnienia. Będzie ciepło – temperatura powietrza na przeważającym obszarze do 24°C do 26°C. W obszarach podgórskich i nad morzem od 20°C do 24°C. W niedzielę być może czeka nas powrót bardzo wysokiej temperatury i miejscami ponownie osiągnie ona 30°C. Wygląda na to, że będzie też przeważnie pogodnie i sucho.

(rpf) jp / Źródło: IMGW

reklama