logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

12.7°C

Na rynku warzyw i owoców ceny zróżnicowane fotolia

Na rynku warzyw i owoców ceny zróżnicowane

Napisał  Sie 30, 2019

Obecne ceny warzyw i owoców uzależnione są głównie od podaży bądź konkurencji z zagranicy. Widać to szczególnie po wyraźnych spadkach cen ziemniaków krajowych.

Na rynku warzyw można było zaobserwować w ostatnim czasie znaczące spadki cen ziemniaków krajowych - z 2 zł/kg nawet do 1,33 zł/kg. Taka obniżka spowodowała jest przez pojawienie się importu ziemniaków z Beneluxu i Wielkiej Brytanii w 1,33-1,66 zł/kg.

Stabilnie przedstawia się sytuacja na rynku warzyw korzeniowych, choć z łagodną tendencją do spadku cen – marchew już od 85 gr/kg, pietruszka od 3,75 zł/kg, burak ćwikłowy od 0,8 zł/kg, cebula od 1,28 zł/kg

W dalszym ciągu utrzymują się wysokie ceny kapusty białej - 4-5 zł/szt i niskie ceny kalafiora 1,5-2,5 zł/szt. Ceny warzyw spod osłon również na niskim poziomie. Papryki kolorowe po 3-4 zł/kg, fasolka szparagowa w cenie 5-6 zł/kg i cukinie od 2 do 3 zł/kg. Za to nieznacznie podrożały bakłażany i obecnie kosztują od 4 do 5 zł/kg.

Pomidory odbiły się od poziomu 2 zł/kg i wróciły do normy, czyli około 3 zł/kg, a w przypadku odmian malinowych do 3,5 zł/kg. Rzodkiewka w cenie 1 zł/pęczek, a sałata masłowa 1,5-2 zł/szt.

Na rynku owoców spadki notują maliny - z 25 do 12-18 zł/kg, ale ich cena jest bardzo niestabilna i zależy od podaży i popytu w danej chwili. Za to dużą podażą cieszą się krajowe truskawki w cenie nawet 6 zł/kg (opakowania 0,5 kg). Nie brakuje również śliwek wszystkich odmian i typów, ich ceny niskie – od 1 do 2,5 zł/kg.

Według niektórych źródeł zbiory jabłek będą o 40% niższe niż w ubiegłym roku, czego odzwierciedleniem są już wysokie ceny na tegoroczne odmiany letnie takie jak Celesta, Paula Red, Delikates, zaczynające się od 2 zł/kg i dochodzące do 3,0 zł/kg.

Gruszki Klapsy w cenie 2-3,5 zł/kg i Konferencje 2-3 zł/kg, pomału spada podaż krajowej moreli – ceny skoczyły do 4-5 zł/kg. Za to stabilna podaż borówki amerykańskiej w cenie 12-15 zł/kg.

Szczyt sezonu na winogrona z Włoch i Grecji. Duże rozpiętości cenowe od 3,8 do 9 zł/kg w zależności od kraju pochodzenia i odmiany

Dzięki upalnej pogodzie świetnie sprzedają się arbuzy w przeciętnej cenie 1,7 zł/kg, największe 20 kilogramowe okazy sprzedawane są w cenie 2,75 zł/kg, ponieważ uchodzą za najsmaczniejsze.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama