9.5°C

1/8

Tragedia w Wielkopolsce: W pożarze chlewni spłonęły setki świń

Napisał  Sie 30, 2019

Do tragicznego w skutkach pożaru budynku inwentarskiego doszło w Chwaliszewie koło Krotoszyna w Wielkopolsce. Pomimo szybkiej reakcji służb oraz dużego zaangażowania sił i środków, ogień wyrządził ogromne straty. Spłonęło około 700 sztuk świń oraz dach i wyposażenie wielkopowierzchniowej chlewni.

Dyżurny Operacyjny Powiatu zadysponował do działań 11 zastępów z Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Na miejsce pożaru skierowano 4 pojazdy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz samochody gaśnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Biadek, Orpiszewa, Chwaliszewa, Zdun. Dodatkowo w działaniach uczestniczył specjalny kontener ze sprzętem ochrony układu oddechowego oraz podnośnik hydrauliczny z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ostrowie Wielkopolskim.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalił, że pali się dach budynku inwentarskiego na całej powierzchni. Część konstrukcji dachowej zapadła się do wnętrza budynku, dodatkowo utrudniając akcję gaśniczą.

Niestety w momencie przybycia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej na miejsce zdarzenia wewnątrz chlewni uwidoczniono dużą ilość padłych zwierząt, która poddana została oddziaływaniu wysokiej temperatury. Rozwinięty pożar zagrażał silosom paszowym zlokalizowanym w pobliżu. Kierujący działaniami ratowniczymi nie posiadał informacji dotyczących osób poszkodowanych.

Strażacy zabezpieczyli teren działań przystępując do natychmiastowej akcji gaśniczej. Dojeżdżające na miejsce pożaru siły i środki rozlokowano po obu stronach budynku podając sumarycznie sześć prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się dach obiektu oraz obronie zagrożonych silosów. Po stłumieniu ognia przystąpiono do rozbiórki nadpalonej więźby dachowej, która poddana oddziaływaniu wysokiej temperatury zapadła się do środka budynku. Z uwagi na brak możliwości wprowadzenia do chlewni ratowników, rozbiórkę realizowano tylko i wyłącznie z zewnątrz obiektu stosując żurawia hydraulicznego.

Otrzymując informacje o złym stanie psychofizycznym właściciela gospodarstwa ratownicy udzielili mężczyźnie wsparcia psychicznego, wzywając na miejsce pogotowie ratunkowe. Po przybyciu karetki pogotowia poszkodowanego przekazano pod opiekę ratowników medycznych. Z uwagi na niestabilną konstrukcję budynku, KDR nie zezwolił na wprowadzenie ratowników do wnętrza chlewni, dlatego zlokalizowane za pomocą kamery termowizyjnej zarzewia ognia w obiekcie dogaszono z kosza podnośnika hydraulicznego.

W działaniach na miejscu pożaru uczestniczyła grupa operacyjna Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadzorując całą akcję gaśniczą. Dodatkowo podczas akcji współpracowano z funkcjonariuszami Policji oraz straży miejskiej w zakresie zabezpieczenia drogi dojazdowej do obiektu a także gminnym centrum zarządzana kryzysowego organizując posiłki regeneracyjne i wodę pitną dla ratowników. Na miejscu pożaru obecny był także burmistrz Krotoszyna oraz przedstawiciel inspekcji weterynaryjnej. Po ponad 8 godzinach akcji gaśniczej udało się całkowicie usunąć zagrożenie. W działaniach ratowniczo-gaśniczych w ogólnym rozrachunku uczestniczyło łącznie 15 zastępów straży pożarnej.

(rpf) jp / Źródło: KP PSP Krotoszyn

reklama