logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.7°C

Płatności bezpośrednie po 2020 roku

Napisał  Wrz 02, 2019

Po 2020 roku w obu filarach realizowany będzie cel klimatyczny. Wiąże się to z wprowadzeniem wymogów rolno-środowiskowych w przypadku płatności z I filara.

W I filarze Wspólnej Polityki Rolnej rolnik będzie mógł skorzystać z płatności za realizacje dodatkowych wymogów z ekoprogramów, natomiast z II filara płatności rolnośrodowiskowe będą przyznawane za wszystkie wymogi przekraczające ekoprogramy.

Po 2020 roku nie będzie obowiązku dywersyfikacji upraw, zostaną one zastąpione trzyletnim okresem zmianowania. Uprawy wiążące azot zostaną uznane jako element krajobrazu, a nie obszar produkcyjny.

> reklama

czesci ursus OK

Odpowiednim obecnej jednolitej płatności obszarowej będzie płatność podstawowa. Natomiast obecna płatność dodatkowa zostanie zastąpiona redystrybucyjnym wsparciem dochodów. Będzie to płatność obowiązkowa, w odróżnieniu od obecnego systemu, kiedy to państwa członkowskie mogły lecz nie musiały jej wprowadzać.

W ramach I filaru zostaną wprowadzone płatności środowiskowe, które będą obowiązkowe dla państwa członkowskiego, jednak nie będą obowiązkowe dla rolników, mimo wszystko część koperty będzie musiało być ta nią przeznaczone. W grupie płatności dobrowolnych dla państwa znajdą się płatności związane z produkcją.

Będą mogły one być dalej wypłacane, jednak nie mogą, tak jak do tej pory, wpływać na wzrost produkcji, można je kierować do sektorów doświadczonych trudnościami ekonomicznymi czy środowiskowymi. Na ten cel przeznaczone zostanie 10% koperty plus 2% na rośliny wysokobiałkowe.

Dopłaty dla młodych rolników mają być utrzymane, jednak państwo członkowskie będzie musiało przeznaczyć na nie równowartość 2% ekwiwalentu koperty płatności bezpośrednich. W ramach II filaru płatności rolnośrodowiskowe będą przyznawane za wszystkie wymogi przekraczające warunki określone w ekoprogramach, które określone zostaną w I filarze.

(rpf) jp / Źródło: PFHB

reklama