Wydrukuj tę stronę
Komisarz EU ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phil Hogan podczas wystąpienia na Naradzie Ambasadorów Komisarz EU ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phil Hogan podczas wystąpienia na Naradzie Ambasadorów fot. MRiRW

Hogan: W państwach dotkniętych suszą będą wprowadzone odstępstwa od reguł WPR

Napisał  Wrz 04, 2019

Podczas spotkania ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnych Philem Hoganem padło zapewnienie ze strony komisarza co do wprowadzenia odstępstw od reguł Wspólnej Polityki Rolnej dla państw, które w tym roku nawiedziła susza.

Komisarz EU Phil Hogan podczas spotkania z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim zapewnił, że uważnie monitoruje sytuację klimatyczną w krajach UE, w tym w Polsce.

W państwach dotkniętych suszą będą wprowadzone odstępstwa od reguł Wspólnej Polityki Rolnej, w tym wypłata w maksymalnej wysokości zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, by poprawić płynność finansową gospodarstw – powiedział Hogan i dodał, że ponadto KE przewiduje zwolnienie rolników z niektórych wymogów środowiskowych, w celu zapewnienia potrzebnej paszy dla zwierząt gospodarskich.

Minister Ardanowski zaapelował do Komisarza o przygotowanie również rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie odpowiedniego wsparcia finansowego dla producentów rolnych dotkniętych suszą.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW