29.9°C

Bośnia i Hercegowina będzie eksportować drób i jaja do UE fotolia

Bośnia i Hercegowina będzie eksportować drób i jaja do UE

Napisał  Wrz 14, 2019

W połowie sierpnia tego roku pojawiły się informacje, że już niebawem rozpoczną się pierwsze wysyłki kurczaków z Bośni i Hercegowiny na teren państw unijnych. Kraj ten na początku 2019 roku uzyskał zezwolenie instytucji unijnych na sprzedaż mięsa drobiowego do Wspólnoty, a w maju zgodę dostały konkretne zakłady.

Z uwagi na trudności w poszukiwaniu kontrahentów, eksport rusza nieco później. Pozornie, informacja ta może się wydawać mało istotna, gdyż potencjał produkcji sektora drobiarskiego w Bośni i Hercegowinie jest niewielki w porównaniu do innych graczy w UE. Niemniej, powinna ona zaniepokoić obserwatorów rynku drobiarskiego. Być może Bośnia i Hercegowina będzie kolejną furtką dla ukraińskiego przedsiębiorstwa MHP do umocnienia swojej pozycji w UE, tak jak Holandia czy Słowacja. Wsparciem dla tej teorii są ostatnie akwizycje MHP na terenie Europy.

Przypominamy, że w pierwszym kwartale 2019 roku MHP zakończyło proces przejęcia 90,69 procent udziałów w słoweńskim przedsiębiorstwie Perutnina Ptuj, które posiada zakłady rozsiane w siedmiu europejskich krajach. Perutnina Ptuj ma pozycję rynkowego lidera w Chorwacji, Serbii, Słowenii, a także w Bośni i Hercegowinie.

Bośnia i Hercegowina 10 lipca br. dostała również zielone światło od Komisji Europejskiej na przywóz jaj do przetwórstwa i produktów jajecznych do UE. Zgoda nie dotyczy jaj konsumpcyjnych klasy A, ale podjęto już starania w tym kierunku. Teraz, po zatwierdzeniu kraju, wnioski o zezwolenie mogą składać konkretne zakłady zainteresowane wywozem.

W ostatnich latach KE wydała zgodę także dla Macedonii, Ukrainy i Japonii. Ale we wszystkich trzech przypadkach rynki państw unijnych zostały otwarte również na jaja w skorupkach klasy A pochodzące z tych rejonów.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

reklama