14°C

1/6

Podlaskie: w pożarze chlewni spłonęło 2600 świń

Napisał  Wrz 17, 2019

Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenił. Nie było szans na uratowanie zwierząt. Wstępne straty oszacowano na blisko 3,5 mln. zł.

14 września 2019 roku, przed godziną 21.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce wpłynęło zgłoszenie o widocznych kłębach dymu oraz ogniu w okolicach miejscowości Nowoberezowo w gminie Hajnówka.

Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono, że pali się murowany budynek inwentarski (chlewnia). Obiekt objęty był całkowicie pożarem. W budynku znajdowało się ok. 2600 sztuk trzody chlewnej (świń), które padły w trakcie pożaru.

Pożarem objęte były również składowane w pobliżu budynku bele słomy. Na miejsce zdarzenia sukcesywnie dysponowane były dodatkowe zastępy z gminy Hajnówka, jak również gmin ościennych i gmin z sąsiedniego powiatu (bielskiego). W trakcie prowadzonych działań dach budynku zawalił się do wewnątrz obiektu.

Działania gaśnicze prowadzone były z zewnątrz z uwagi na brak możliwości wejścia do budynku. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych nadpalonych elementów konstrukcji dachowej. Na miejscu dozór pogorzeliska prowadziły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych do godzin porannych.

Na miejscu zdarzenia pracowało łącznie 16 zastępów straży pożarnej. W akcji brało udział 63 ratowników. Działania gaśnicze trwały ponad 12 godzin, a pożar został zakwalifikowany jako bardzo duży.

(rpf) jp / Źródło: KP PSP Hajnówka

reklama