logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Wyzwania dla doradztwa rolniczego po 2020 roku fot. Adobe Stock

Wyzwania dla doradztwa rolniczego po 2020 roku

Napisał  Wrz 23, 2019

O wyzwaniach dla doradztwa rolniczego po 2020 roku- Doradztwo publiczne powinno być instytucją, która w zmieniającym się świecie będzie pomagała rolnikom w podejmowaniu optymalnych decyzji – takie przesłanie przekazał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestnikom międzynarodowej konferencji „Wyzwania dla doradztwa rolniczego po 2020 roku”.

Konferencja odbyła się w dniach 17-18 września 2019 r. w oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Wzięli w niej udział przedstawiciele Sejmu RP, doradztwa, nauki, rolników, szkół rolniczych, samorządu rolniczego i administracji. Ponadto uczestniczyli w niej również przedstawiciele doradztwa z Estonii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.

- Przyjęte w Polsce kilka lat temu rozwiązanie dotyczące utworzenia Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich było bardzo dobrym krokiem, wyprzedzającym obecnie wytyczane przez Komisję Europejską kierunki rozwoju Systemu Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie (AKIS) - podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki podczas otwarcia konferencji.

Podsekretarz stanu przedstawił wyzwania stojące przez doradztwem z perspektywy MRiRW, wśród których szczególną uwagę poświęcił podnoszeniu kompetencji doradców oraz zapewnieniu doradcom odpowiednich warunków pracy i płacy.

Podczas sesji plenarnych prelegenci przedstawili szereg informacji, propozycji i przykładów dobrych rozwiązań w doradztwie i systemie AKIS w różnych krajach Europy. Reprezentująca Komisję Europejską Inge van Oost zwróciła szczególną uwagę na fakt, że w centrum każdego systemu AKIS powinien być rolnik i jego potrzeby, a udział rolników we współpracy pomiędzy różnymi podmiotami systemu AKIS oraz we wdrażaniu nowych rozwiązań ma podstawowe znaczenie.

Zatem w Planie strategicznym na nową perspektywę Wspólnej Polityki Rolnej, powinny zostać zaplanowane działania na rzecz dalszej poprawy przepływu wiedzy i wzmacniania powiązań pomiędzy nauką a praktyką rolniczą, jak również wzmacniania doradztwa i działań zachęcających do tworzenia projektów interaktywnych przez grupy operacyjne.

W trakcie konferencji odbyła się też sesja panelowa, dotycząca obecnego stanu i możliwości wzmocnienia systemu AKIS w Polsce. W panelu, oprócz przedstawicieli KE, doradztwa, nauki, rolnictwa i edukacji rolniczej, udział wzięła wiceminister rolnictwa Węgier Anikó Juhász, która jako przewodnicząca strategicznej grupy roboczej ds. AKIS przy Komitecie SCAR, przedstawiła możliwości wzmocnienia roli doradztwa z perspektywy tej grupy.

- Nasza konferencji pokazała, że mamy jeden z lepszych w Europie systemów doradztwa rolniczego, ale musimy go stale rozwijać i ulepszać, żeby sprostać wyzwaniom przyszłości - powiedział wiceminister Zarudzki podsumowując konferencję.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama