logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

13.7°C

Świnie z obszarów zagrożonych ASF będą sprowadzane do zakładu w Wielkopolsce? fot. Paweł Pąk

Świnie z obszarów zagrożonych ASF będą sprowadzane do zakładu w Wielkopolsce?

Napisał  Wrz 25, 2019

To byłaby katastrofa dla hodowców trzody chlewnej w Wielkopolsce. Jeśli tak się stanie, rozprzestrzenienie się wirusa ASF na terenie województwa wielkopolskiego jest tylko kwestią czasu.

W związku z licznymi pogłoskami o zamiarze sprowadzenia i uboju trzody chlewnej z tzw. „czerwonej strefy” w jednym z największych zakładów mięsnych na terenie byłego województwa leszczyńskiego, Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu złożyła wniosek do zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej o wyjaśnienie tej sytuacji. Pogłoski niestety nie okazały się bezpodstawne.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej niezwłocznie wystosował pismo do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii o odniesienie się do tych informacji, wyrażając jednocześnie stanowczy sprzeciw wobec planów uboju trzody chlewnej pochodzącej ze strefy czerwonej w zakładach ubojowych zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego, które stanowi centrum hodowli trzody chlewnej w Polsce.

Pogłoski o zamiarze sprowadzania i uboju świń z czerwonej strefy w Wielkopolsce niestety nie okazały się bezpodstawne. Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu Łukasz Rojda spotkał się w tej sprawie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii Jackiem Cichoszem, który opiniował procedurę przemieszczania się świń z gospodarstw położonych w strefie czerwonej do rzeźni w Wielkopolsce.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu wydał w tej sprawie opinię negatywną powołując się na konieczność podejmowania działań w celu ochrony powiatu rawickiego przed ASF. Ubój świń pochodzących ze stref ASF, w opinii Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu, byłby wysoce niebezpieczny dla powiatu rawickiego i Wielkopolski.

Rada Powiatowa WIR w Rawiczu wyraziła pełną aprobatę i deklaruje wsparcie dla działań Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rawiczu w kwestii ochrony producentów trzody chlewnej przed ASF.

Działania mające na celu ochronę przed przedostaniem się wirusa ASF do wielkopolskich gospodarstw polegają m.in. na prowadzeniu szeroko rozumianej akcji informacyjnej oraz kontroli gospodarstw, w których prowadzona jest hodowla trzody chlewnej.

Zadania związane z ochroną powiatu rawickiego przed ASF Powiatowy Lekarz Weterynarii realizuje przy aktywnym wsparciu Rady Powiatowej WIR w Rawiczu, Starosty Rawickiego oraz samorządów terytorialnych.

(rpf) jp / Źródło: WIR

reklama