logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Rynek warzyw: coraz większa podaż dyń fot. Adobe Stock

Rynek warzyw: coraz większa podaż dyń

Napisał  Wrz 26, 2019

Na półkach sklepowych przybywa dyń różnych typów i odmian. Zatem jesienny sezon na zupę dyniową i ozdoby z dyni można uznać za otwarty. A jak przedstawia się sytuacja na rynku pozostałych warzyw?

Dynie różnych typów i odmian cieszą się obecnie coraz większą podażą, a ich ceny są wyrównane: 1,75-2 zł/kg. Duża dostępność, a przez to pomału spadające ceny cebuli białej w łusce krajowej i importowanej – 1-1,33 zł/kg. Spada za to podaż bakłażanów spowodowana końcem produkcji – ceny wzrosły do poziomu 5-6 zł/kg. Spadek podaży notuje również cukinia i kabaczki, a ich ceny wzrosły do 3,5-5 zł/kg – cena zależy od koloru i jędrności (najdroższe odmiany żółte).

Nadal utrzymują się wysokie ceny warzyw kapustnych, którym najbardziej dały się we znaki susza i coraz trudniejsze do zwalczenia szkodniki i choroby. Kapusta biała kosztuje 3,5-4,5 zł/szt i
1 zł/kg, kalafior 3,5-4,5 zł/szt, brukselka nawet do 7 zł/kg i kapusta czerwona 1,5-1,8 zł/kg.

W miarę stabilna jest cena krajowych ziemniaków: od 1,33 do 1,66 zł/kg. W dalszym ciągu silna konkurencja ziemniaków importowanych z Anglii, Belgii, Holandii po 1-1,35 zł/kg.

Marchew, pietruszka, selery i buraki ćwikłowe utrzymały stosunkowo niskie ceny: marchew 0,7-0,9 zł/kg, pietruszka 1,8-2,75 zł/kg, selery 1,6-2,3 zł/kg, buraki 0,6-0,85 zł/kg.

Wzrosła cena pomidorów. Typ malinowy podrożał do 3,5-5 zł/kg, a czerwony 3-4 zł/kg. Kończą się pomidory gruntowe, które kosztują od 1,33-2,5 zł/kg.

Spadła podaż ogórków gruntowych – ich cena wzrosła do 3,5-4,5 zł/kg, podobnie kosztują ogórki spod osłon.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama