19.6°C

IUNG: osiem województw nadal objętych suszą fot. Paweł Pąk

IUNG: osiem województw nadal objętych suszą

Napisał  Wrz 28, 2019

Deficyt wody dla roślin zmalał, powodując zmniejszenie obszaru z suszą rolniczą w uprawach kukurydzy na kiszonkę i ziarno oraz roślin strączkowych. Jednak sytuacja pogorszyła się wśród roślin okopowych, gdzie odnotowano wzrost liczby gmin z suszą – wynika z najnowszego raportu IUNG.

W badanym, sześciodekadowym okresie obejmującym przedział od 21 lipca do 20 września 2019, deficyt wody zmalał – dzięki temu poprawiła się kondycja takich upraw jak kukurydza i rośliny strączkowe. Natomiast wśród roślin okopowych odnotowano wzrost liczby gmin z suszą - ziemniaka o 4 oraz buraka cukrowego o 63 gminy.

Suszą rolniczą objęte jest nadal 8 województw kraju (lubuskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego) oraz 6 monitorowanych grup i gatunków upraw: rzepaku i rzepiku, ziemniaka, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, buraka cukrowego i roślin strączkowych.

Największy deficyt wody w okresie od 11 lipca do 10 września br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym terenie wartości KBW osiągają od -129 do -209 mm. W dalszym ciągu duży deficyt wody od -120 do -149 mm notowany jest na terenie Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w północnej części Polesia Lubelskiego oraz we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Na pozostałym obszarze kraju notowano deficyt wody od -50 do -119 mm.

W okresie od 21 lipca do 20 września br. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw:

- rzepaku i rzepiku - odnotowano ją w 152 gminach Polski (6,14% gmin kraju) w 8 województwach na powierzchni 2,34% gruntów ornych.- ziemniaka - wystąpiła w 104 gminach Polski (4,20% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło w tych uprawach zwiększenie z wystąpieniem suszy o 4 gminy. Odnotowano ją w 5 województwach na powierzchni 1,67% gruntów ornych.

- kukurydzy na kiszonkę - odnotowano ją w 84 gminach Polski (3,39% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 22 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 4 województwach na powierzchni 0,87% gruntów ornych. - kukurydzy na ziarno - odnotowano ją w 80 gminach Polski (3,23% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 13 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 4 województwach na powierzchni 0,72% gruntów ornych. - buraka cukrowego - wystąpiła w 63 gminach Polski (2,54% gmin kraju). Liczba gmin uległa zwiększeniu o 38 w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Odnotowano ją w 4 województwach na powierzchni 0,41% gruntów ornych. - roślin strączkowych - odnotowano ją w 48 gminach Polski (1,94% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie o 5 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 4 województwach na powierzchni 0,35% gruntów ornych.

(rpf) jp / Źródło: IUNG

reklama