23.2°C

Rynek owoców: jabłka trzymają wysoką cenę fotolia

Rynek owoców: jabłka trzymają wysoką cenę

Napisał  Paź 11, 2019

Ceny jabłek w dalszym ciągu są wysokie. Za owoce większości odmian w klasie ekstra trzeba zapłacić 2-2,5 zł/kg. A jak przedstawia się sytuacja na rynku pozostałych owoców?

Wysokie ceny jabłek, szczególnie odmian Szara Reneta – do 4 zł/kg; Cortland i Lobo – 2,5-3 zł/kg; Empire – 2,5-3 zł/kg. Kończą się już jabłka odmian letnich, za Celestę trzeba zapłacić nawet 3,5 zł/kg.

Kończy się podaż gruszek odmiany Klapsa – jej cena wzrosła do 3,5-4 zł/kg. Natomiast gruszki zimowe, czyli Konferencja i Lukas oferowane są w stałej cenie 3-3,5 zł/kg.

Śliwki krajowe, które pochodzą już głównie z przechowalni, kosztują do 3-4 zł/kg za najlepiej przechowane. Pojawiła się również konkurencja śliwek macedońskich w cenie 4,5-5 zł/kg.

Pierwsze wejście w tym sezonie cytrusów z Hiszpanii. Mandarynki kosztują 8-9 zł/kg, cytryny 5-6 zł. Ceny na razie zaporowe, jednak ceny z czasem zaczną spadać.

Po kilku dniach chłodów i deszczy prawie zanikła podaż malin, obecnie oferowane są po 28-30 zł/kg, borówek w cenie 28-32 zł/kg i truskawek po 20 zł/kg.

Duża rozpiętość cen winogron, która uzależniona jest kierunku importu i koloru owoców: od 3,4 do 6 zł/kg. Najtańsze są białe winogrona z Grecji.

Mimo jesiennej aury nadal oferowane są arbuzy przywożone z Włoch i Grecji – około 1,5 zł/kg.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama