22.7°C

Wskaźnik cen żywności FAO we wrześniu fotolia

Wskaźnik cen żywności FAO we wrześniu

Napisał  Paź 18, 2019

Wskaźnik cen żywności FAO we wrześniu bieżącego roku pozostał na podobnym poziomie jak w sierpniu, jednak w porównaniu do zeszłego roku odnotował wzrost o 3,3% i wyniósł 170. Wskaźniki cen olejów roślinnych i mięsa odnotowały wzrost, produktów mleczarskich i cukru spadły, natomiast wskaźnik zbóż pozostał bez zmian, w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Wskaźnik cen cukru we wrześniu wyniósł 160 punktów, co oznacza spadek o 3,9% w porównaniu do sierpnia bieżącego roku. Było to spowodowane niższymi międzynarodowymi cenami energii, zachęcając producentów trzciny cukrowej do wykorzystania jej do produkcji etanolu. Dotyczy to głównie Brazylii, czyli największego światowego eksportera cukru.

Drugim wskaźnikiem, który odnotował spadek był wskaźnik cen produktów mleczarskich. We wrześniu ukształtował się na poziomie 193,4, tj. spadek o 0,6% w porównaniu do sierpnia. Spadek cen dotyczył głównie sera i masła.

Wskaźnik cen zbóż w analizowanym okresie wyniósł 157,6 i był na podobnym poziomie jak w sierpniu, jednak w porównaniu z zeszłym rokiem spadł o 3,9%. Ceny pszenicy we wrześniu były wyższe z powodu ożywienia handlowego, natomiast ceny kukurydzy spadły w wyniku dużej podaży eksportowej.

Wskaźnik cen mięsa ukształtował się na poziomie 181,5 i był o 0,8% wyższy niż w sierpniu. W analizowanym miesiącu ceny wieprzowiny były niższe w porównaniu z miesiącem poprzednim, ceny drobiu pozostały bez zmian, natomiast wołowina odnotowała wzrost cen.

Największy wzrost wskaźnika odnotowano w przypadku olejów roślinnych. We wrześniu wyniósł on do poziomu 135,7 i był o 1,4% wyższy niż w sierpniu bieżącego roku. Wzrost dotyczył głównie cen oleju palmowego, z powodu stałego popytu ze strony Chin i Indii oraz rzepakowego w związku z silnym popytem na produkcję biodiesla. Natomiast spadły ceny oleju sojowego i słonecznikowego.

(rpf) jp / Źródło: PFHB

reklama