23.3°C

Rolniku pozbądź się odpadów, wesprzyj złożenie wniosku i zyskaj fot. Paweł Pąk

Rolniku pozbądź się odpadów, wesprzyj złożenie wniosku i zyskaj

Napisał  Paź 21, 2019

Trwa nabór wniosków na program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Beneficjentami programu są gminy, które w terminie do 20 grudnia 2019 roku złożą wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu można uzyskać dotację w kwocie 500 zł do tony zgromadzonych odpadów.

Program ten daje wielką szansę na rozwiązanie narastającego od ponad dwóch lat problemu zagospodarowania takich odpadów jak folie rolnicze, siatki czy sznurki do owijania balotów lub opakowania po nawozach. W niektórych gminach sprawa ta jest wręcz nagląca, gdyż na ich terenie zaczęły pojawiać się nielegalne wysypiska tych problematycznych odpadów.

Złożenie wniosku nie jest trudne, jednak należy w nim określić ilość odpadów do zagospodarowania do końca roku 2020. Przedstawiciele wielu gmin obawiają się, że nie dysponują wiedzą, jaką wartość podać we wniosku, a nie chcą podawać wielkości „z sufitu”.

Na szczęście są też inne gminy, które opracowały i rozesłały do rolników stosowną ankietę zastrzegając przy tym, że nie zgłoszone w ankiecie odpady nie będą podlegać utylizacji w ramach wnioskowanej dotacji. Przykładową ankietę można pobrać tutaj: http://wir.org.pl/aktualnosci/2019/2019_10_18/inwentaryzacja_folii.pdf

Apelujemy do wszystkich rolników, aby nie zaprzepaścili szansy na zagospodarowanie folii i ściśle współpracowali z gminami już na etapie składania wniosku. Zapewne w wielu przypadkach potrzebne też będzie podjęcie rozmów, by zainteresować gminy przystąpieniem do programu, tym bardziej, że budżet programu wynoszący dla całego kraju 100 mln. zł. z pewnością nie wystarczy dla wszystkich wnioskodawców. Tylko niezwłoczne złożenie wniosku daje gwarancję otrzymania dotacji.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronach internetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(rpf) jp / Źródło: WIR

reklama