Wydrukuj tę stronę
Słowacja zakazuje hodowli zwierząt na futro fot. Adobe Stock

Słowacja zakazuje hodowli zwierząt na futro

Napisał  Paź 28, 2019

Rada Narodowa Słowacji przegłosowała 17 października 2019 roku wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro. Jest to czternasty kraj europejski przyjmujący takie rozwiązanie prawne. Zakaz wejdzie w życie w 2021, a okres przejściowy dla istniejących ferm będzie trwał do 2025.

Kampania przeciwko hodowli zwierząt na futro rozpoczęła się w marcu, kiedy organizacja pozarządowa “Humánny pokrok” opublikowała materiały ze śledztwa ukazujące okropne warunki, w jakich żyją norki na fermie w północnej Słowacji. Zwierzęta były ściśnięte w małych, brudnych klatkach, miały otwarte rany, przejawiały oznaki kanibalizmu i stereotypii. 

Jesteś za wprowadzeniem w Polsce zakazu prowadzenia hodowli zwierząt futerkowych?

Aby zobaczyć wyniki sondy należy oddać głos.

Śledztwo wywołało silne emocje wśród społeczeństwa – ponad 76 tysięcy ludzi podpisało petycję, żądając zakazu hodowli zwierząt na futro w Słowacji. Była to druga największa petycja online w historii Słowacji –  poparło ją ponad 1.4% społeczeństwa, w tym obecna prezydentka Słowacji Zuzana Čaputová, która teraz, podpisując zakaz, zwieńczy proces legislacyjny.

Na kampanię odpowiedziała posłanka Eva Antošová (Słowacka Partia Narodowa), która we wrześniu złożyła propozycję zakazu. Wniosek został przegłosowany 107 głosami ze wszystkich partii politycznych i wejdzie w życie w 2021. Okres wygaszenia dla istniejących hodowli będzie trwał do 2025. Po 2021 nie będzie możliwe otwarcie nowych ferm. 

– Gratulujemy słowackiemu społeczeństwu tego ogromnego kroku w kierunku polepszenia losu zwierząt. Futra nie mają przyszłości – czołowe marki modowe i projektanci wycofują je z kolekcji, a w niektórych miejscach zakazuje się nawet ich sprzedaży. Branża już teraz znajduje się z tego powodu w głębokim kryzysie – mówi Paweł Rawicki ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki, walczącego o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce – Jednocześnie fermy futrzarskie są bardzo uciążliwe dla lokalnych społeczności i mają destrukcyjny wpływ na środowisko. Według badań z września negatywny stosunek do hodowli zwierząt na futra osiągnął w Polsce rekordowy poziom – aż 7 na 10 Polaków sprzeciwia się tego rodzaju działalności oraz oczekuje od polityków jej prawnego zakazania. To najwyższy czas na wysłuchanie ich głosu – podsumowuje.

(rpf) pp / Źródło: Otwarte Klatki