22.9°C

Niemal dwie tony nielegalnych środków ochrony roślin w Poznaniu fotolia

Niemal dwie tony nielegalnych środków ochrony roślin w Poznaniu

Napisał  Lis 04, 2019

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu wykryli prawie dwie tony nielegalnych środków ochrony roślin. Do ujawnienia nielegalnych produktów doszło w wyniku przeszukania pomieszczeń magazynowych znajdujących się na jednej z posesji na terenie województwa wielkopolskiego.

W wyniku podjętych działań Inspektorzy zabezpieczyli szeroki asortyment środków ochrony roślin niedopuszczonych do obrotu i stosowania. Wśród zatrzymanych preparatów znajdowały się produkty zawierające substancje czynne zakazane do stosowania w środkach ochrony roślin, środki ochrony roślin pochodzące z przemytu oraz podrobione produkty. WIORiN w Poznaniu prowadzi w sprawie dalsze czynności z udziałem Policji i Krajowej Administracji Skarbowej.

Do ochrony upraw mogą być stosowane wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki ochrony roślin należy nabywać wyłącznie w miejscach sprzedaży uprawnionych do prowadzenia w nich tego rodzaju działalności, nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Powinny być one oferowane w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach. Etykieta znajdująca się na opakowaniu środków powinna być sporządzona w języku polskim.

Przestrzegamy przed zakupem i stosowaniem środków ochrony roślin pochodzących z nielegalnych źródeł, jak również zaopatrzonych w etykiety w języku innym niż polski. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą zawierać w swoim w swoim składzie substancje chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska.

Przypadki oferowania do sprzedaży lub zastosowania niedopuszczonych do obrotu środków ochrony roślin można zgłaszać do najbliższej jednostki wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa lub na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(rzw) jp / Źródło: piorin.gov.pl

reklama