logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

13.7°C

O oszustwach żywnościowych i wapnowaniu gleb w Estonii fot. MRiRW

O oszustwach żywnościowych i wapnowaniu gleb w Estonii

Napisał  Lis 05, 2019

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w spotkaniu ministrów rolnictwa Estonii, Litwy, Łotwy i Polski, które odbyło się 31 października 2019 r. w Tartu w Estonii. Rozmowy były poświęcone kwestiom związanym z oszustwami żywnościowymi oraz znaczeniem wapnowania kwaśnych gleb rolniczych.

W pierwszej części spotkania odbyła się wymiana poglądów na temat oszustw żywnościowych i doświadczeń na szczeblu krajowym w przeciwdziałaniu takim praktykom. Ministrowie byli zgodni, że problem oszustw żywnościowych ma długą historię i obecnie powoduje nowe wyzwania w skali globalnej. Oszustwa żywnościowe szkodzą zarówno producentom rolnym, jak i konsumentom oraz mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo żywności, zdrowie konsumentów oraz gospodarkę.

Minister Ardanowski stwierdził, że potrzebna jest determinacja wszystkich zainteresowanych podmiotów w zwalczaniu fałszerstw żywnościowych: - Konsument ma prawo kupić produkt tańszy, o gorszym składzie, ale taką decyzję musi podejmować świadomie i być odpowiednio poinformowany.

W drugiej części spotkania ministrowie poruszyli kwestie związane z klimatem i środowiskiem w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności znaczenie wapnowania kwaśnych gleb rolniczych. Byli zgodni, że zdrowe gleby rolnicze stanowią ważny zasób dla zrównoważonej produkcji żywności. Gleby, w zależności od ich stanu, wspierają lub pogarszają proces sekwestracji dwutlenku węgla.

Spójne i kompleksowe wapnowanie kwaśnych gleb stanowi istotną praktykę rolniczą na rzecz przyczyniania się do łagodzenia zmian klimatu w celu zwiększenia sekwestracji węgla organicznego. W konsekwencji, biorąc pod uwagę specyfikę regionalną, należy uznać, że wapnowanie kwaśnych gleb rolniczych to środek środowiskowy i klimatyczny. Ponadto ministrowie uznali za konieczne podkreślenie potrzeby wspierania neutralizacji kwaśnych gleb w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). - Nie możemy cały czas obwiniać rolników, rolnictwo ma być rozwiązaniem problemów związanych z klimatem - stwierdził minister Ardanowski.

Jak podkreśla MRiRW, Polska uznaje bardzo ważną rolę rolnictwa i lasów w sekwestracji dwutlenku węgla i popiera wszelkie działania poprawiające wchłanianie CO2 przez glebę. W tym kontekście wapnowanie gleb jest bardzo ważnym instrumentem, który wdrażany jest również w Polsce w ramach ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie uruchomionego w dniu 1 czerwca br.

Na zakończenie spotkania ministrowie podpisali Wspólne Oświadczenie Ministrów Rolnictwa państw bałtyckich w sprawie korzyści środowiskowych i klimatycznych wynikających z systematycznego wapnowania kwaśnych gleb rolniczych. Dokument zostanie przekazany do Komisji Europejskiej w celu uwzględnienia możliwości finansowania wapnowania w ramach WPR.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama