22.9°C

Dobry program, gorzej z realizacją, czyli o zbiórce folii rolniczej w Wielkopolsce fot. Paweł Pąk

Dobry program, gorzej z realizacją, czyli o zbiórce folii rolniczej w Wielkopolsce

Napisał  Lis 05, 2019

Wielkopolska jest zagłębiem produkcji rolniczej, w tym produkcji zwierzęcej, co generuje bardzo duże ilości odpadów. Wiele gmin zwraca jednak uwagę na istotne problemy z wdrożeniem programu usuwania folii rolniczej i innych odpadów pochodzących z produkcji rolniczej.

Gminy zwracają uwagę na brak szczegółowych informacji i instrukcji. Trudno jest nawet dodzwonić się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby takie informacje uzyskać. Jak podkreślają członkowie Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR), taki program powinien być wdrażany na poziomie regionu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którym gminy mają stały i bezpośredni kontakt.

Samorządy obawiają się też dodatkowych kosztów, które musiałyby pokryć z własnych budżetów, chociaż zdają sobie sprawę z uciążliwości takich odpadów dla środowiska naturalnego. Mamy sygnały, że dotacja w wysokości 500 zł/t nie pokryje kosztów zbiórki i utylizacji tych odpadów. Zadanie polegające na zbieraniu odpadów pochodzących z działalności gospodarczej nie leży w kompetencjach gmin, w związku z czym z powodów formalnych nie mogą ponosić żadnych kosztów związanych z takim działaniem.

Poza tym gminy wskazują, że w wyniku między innymi dodatkowych kosztów związanych z reformą edukacji oraz obniżeniem podatków nie dysponują żadnymi środkami własnymi na realizację tego zadania. Wiele gmin nie posiada odpowiedniej infrastruktury, czyli nie dysponuje placem, ogrodzonym i oświetlonym, wyposażonym w wagę, co jest niezbędne do zebrania folii od rolników.

Zdaniem WIR-u beneficjentem programu powinny być również związki międzygminne, chociażby z powodu różnej ilości tego typu odpadów w gminach. Związki komunalne gmin posiadają ponad to odpowiednią infrastrukturę do prowadzenia takich działań. Należy również dopuścić składanie wspólnych wniosków przez sąsiadujące z sobą gminy. W takim przypadku koszty tych działań będą niższe.

Należałoby również rozważyć wdrażanie programu poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na zasadzie dotacji dla firm zajmujących się utylizacją folii rolniczej, tak jak funkcjonuje to w przypadku dotacji dla firm utylizujących odpady pochodzenia zwierzęcego. Należy bowiem pamiętać, że gminy zgodnie z obowiązującym prawem są odpowiedzialne za zagospodarowanie odpadów komunalnych, ale nie tych pochodzących z działalności gospodarczej. Powyższe uwagi zostały przesłane do Ministra Ochrony Środowiska.

Mimo opisanych powyżej trudności, do końca października ponad 70 gmin z terenu Wielkopolski uruchomiło akcję zbierania ankiet od rolników w celu zebrania informacji oraz ewentualnego złożenia wniosku. Ta lista ciągle się powiększa i takich gmin chcących wspomóc rolników w rozwiązywaniu ich problemów może być więcej.

Do końca października akcję zbierania ankiet uruchomiły następujące gminy z terenu Wielkopolski: Białośliwie, Bojanowo, Brudzew, Ceków, Chrzypsko Wielkie, Czajków, Czerniejewo, Dobra, Dolsk, Doruchów, Gizałki, Gniezno, Godziesze Wielkie, Grabów nad Prosną, Grodziec, Grodzisk Wlkp., Jarocin, Kamieniec, Kawęczyn, Kiszkowo, Kłecko, Kłodawa, Kobyla Góra, Kobylin, Kołaczkowo, Kościelec, Kotlin, Krajenka, Kraszewice, Krobia, Krotoszyn, Krzywiń, Kwilcz, Lądek, Lisków, Malanów, Miejska Górka, Nowe Miasto nad Wartą, Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Ostroróg, Ostrów Wlkp., Pakosław, Perzów, Pniewy, Pobiedziska, Pogorzela, Przemęt, Przygodzice, Pyzdry, Raszków, Rogoźno, Rychtal, Rychwał, Siedlec, Sieraków, Sieroszowice, Sośnie, Śmigiel, Trzemeszno, Turek, Wilczyn, Witkowo, Wolsztyn, Zduny, Złotów, Żerków.

(rpf) jp / Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

reklama