logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

Już 20 dzików z ASF w województwie lubuskim

Napisał  Lis 20, 2019

Po stwierdzeniu pierwszego przypadku ASF u dzika w województwie lubuskim Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o wyznaczeniu strefy ochronnej i rozpoczęciu przeszukania terenu w promilu ponad 300 km². W trakcie tych przeszukań odnaleziono kolejne padłe dziki z ASF na terenie powiatu wschowskiego i nowosolskiego.

Podczas przeszukiwania terenu, do tej pory, odnaleziono oficjalnie osiemnaście padłych dzików. Dnia 19 listopada br. laboratorium w Puławach potwierdziło u wszystkich obecność choroby ASF.

Próbki zostały znalezione w dziewięciu lokalizacjach w obszarze skażonym oraz wyznaczonej strefie buforowej.

Łącznie od dnia 14 listopada 2019 r. potwierdzono na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego afrykański pomór świń u dwudziestu odnalezionych dzików na terenie obszaru oraz wyznaczonej strefy ochronnej.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, trwają dalsze intensywne przeszukiwania, od dnia dzisiejszego także przy udziale wojska. Planowana jest również lokalizacja budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia. Budowa pierwszego ogrodzenia została zakończona 18 listopada.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

(rzw) jp

reklama