logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

6.3°C

Wciąż sporo krajowych warzyw spod osłon fot. Adobe Stock

Wciąż sporo krajowych warzyw spod osłon

Napisał  Lis 21, 2019

Dotychczasowy brak znaczących jesiennych przymrozków spowodowało, że w dalszym ciągu sporą podażą cieszą się krajowe warzywa spod osłon oraz warzywa kapustne z gruntu. Produkcja krajowa musi jednak konkurować ze wzrastająca podażą warzyw importowanych, co daje w efekcie spore wahania cen. Kończą się zbiory i warzyw kapustnych i korzeniowych

Duża podaż kalafiorów krajowych w cenie: 2,3-3,5 zł/szt. Importowane z Hiszpanii kosztują w zależności od dostawy od 4,75 do 7,5 zł/szt.

Kapusta biała głowiasta kosztuje około 3-3,5 zł/szt, jej cena i podaż są stabilne. Kapusta workowana jest w cenie 0,6-0,8 zł/kg. Dużą podażą cieszy się również krajowa kapusta pekińskiej - 1,2-1,5 zł/kg.

Zadziwiająco wysoka jest podaż papryk krajowych, ale też z importu – ceny wyrównane 6-7 zł/kg. Jedynie krajowa papryka zielona jest tańsza od importowanej, bo po 2,5-3 zł/kg, ale jej jakość daje dużo do życzenia.

Wzrosła cena rzodkiewki krajowej do poziomu 1,66-2 zł/pęczek, mimo taniej konkurencji rzodkiewki włoskiej po 1 zł/pęczek.

Stała podaż cebuli krajowej i importowanej w cenie 1,15-1,33 zł/kg oraz marchwi krajowej 0,7-0,85 zł/kg. Cena krajowych i importowanych ziemniaków na poziomie 1,2-1,33 zł/kg.

Bardzo tani seler – nawet po 1,15 zł/kg – w minionych sezonach średnio około 2 zł/kg. Również pietruszka bije rekord – 1,15 -1,5 zł/kg. W minionych sezonach było to 3-5 zł/kg.

Za to duże rozbieżności cenowe widać w przypadku sałaty masłowej krajowej: od 1,25 do 2,5 zł/szt. Cena zależy od miejsca produkcji (ogrzewana szklarnia kontra zimny tunel foliowy).

Wysokie ceny na krajowe ogórki szklarniowe: 8-10 zł/kg, przy konkurencji importowanych (Grecja/Albania, Hiszpania, Ukraina) po 4-5 zł/kg.

Pomidory krajowe czerwone i malinowe – notowane w przeróżnych cenach. Na przykład malinowy kosztuje od 3 do 7 zł/kg. Cena zależy od fazy dojrzałości i wieku krzaków pomidorowych. Od kilku sezonów wzrasta silna konkurencja importowanych pomidorów z Turcji i Hiszpanii. Tureckie kosztują około 4,5 zł/kg, a hiszpańskie 5,5 zł/kg.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama