18.8°C

Alert ASF w Wielkopolsce: grodzenie i przeszukiwanie terenu fot. Adobe Stock

Alert ASF w Wielkopolsce: grodzenie i przeszukiwanie terenu

Napisał  Lis 22, 2019

W związku z pojawieniem się ASF tuż przy granicy województwa wielkopolskiego, zostały podjęte działania mające na celu zminimalizowania zagrożenia, jaki stanowi ten wirus dla obszaru największej hodowli świń w Polsce. Powstają strefy ochronne, a teren jest przeszukiwany pod kątem padłych dzików.

W województwie wielkopolskim powstają strefy ochronne. Żółta strefa została zlokalizowana w powiecie leszczyńskim (gmina Wijewo) oraz powiecie wolsztyńskim (miasto i gmina Wolsztyn, gminy Siedlec i Przemęt). Strefy oznaczają utrudnienia w przemieszczaniu zwierząt oraz konieczność wykonywania badań.

Aktualnie trwa również przeszukanie terenu na obecność padłych dzików. W poszukiwaniach mogą brać udział przedstawiciele społeczności lokalnych (np. ekolodzy), jednak absolutnie jest to zakazane producentom trzody chlewnej oraz członkom ich rodzin. Nadzór nad poszukiwaniami sprawują powiatowi lekarze weterynarii. W trakcie poszukiwań należy zachować szczególną ostrożność, aby samemu nie zawlec wirusa na inne tereny.

Polski Związek Łowiecki złożył deklarację w zakresie zwiększenia odstrzału dzików. W poniedziałek 25 listopada ma odbyć się narada w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rolniczej z łowczymi z poszczególnych okręgów łowieckich na ten właśnie temat. Mają zostać również zorganizowane we współpracy z lekarzami weterynarii i samorządami spotkania szkoleniowe i konsultacyjne dla rolników.

Podjęte działania zapewne nie wyeliminują do końca ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, jednak mogą to ryzyko znacząco ograniczyć. Istotne jest zatem przestrzeganie zasad bioasekuracji, ograniczenie wizyt w lesie, zgłaszanie wszystkich przypadków padniętych dzików służbie leśnej i/lub weterynaryjnej i ograniczanie kontaktu fizycznego z padłymi dzikami. Tylko wspólne działania rolników, samorządów, służb państwowych oraz społeczności lokalnej mogą przynieść dobry efekt w obronie terenu województwa wielkopolskiego przed wirusem.

Jednocześnie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że nie zabraknie w budżecie środków finansowych na odszkodowania dla rolników, których stada będą ewentualnie dotknięte wirusem ASF.

(rzw) jp / Źródło: WIR

reklama