Wydrukuj tę stronę
Ardanowski o koniach arabskich w Polsce: Ta hodowla ma się dobrze fotolia

Ardanowski o koniach arabskich w Polsce: Ta hodowla ma się dobrze

Napisał  Lis 30, 2019

Hodowla koni arabskich w Polsce przeżywała w ostatnich latach kryzys, w 2016 roku dużo emocji wzbudziła sprawa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Po ówczesnej zmianie prezesa i przetasowaniach w zarządzie stadniny, odbywająca się od pół wieku aukcja Pride of Poland w akcie protestu została zbojkotowana przez uczestników tej aukcji z poprzednich lat.

Czarę goryczy przelała śmierć cennych koni w niewyjaśnionych okolicznościach i fatalna passa stadniny. Podczas aukcji w 2016 roku w Janowie Podlaskim sprzedano tylko 16 z 31 wystawionych koni.

Teraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski mówi o sukcesie jakim ma być dobra sytuacja stadniny.

-----------

Na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Moderznizacji Rolnictwa czytamy:

– Gdzie są ci wszyscy, którzy głosili upadek hodowli koni arabskich w Polsce – pytał minister rolnictwa i rozwoju wsi na dzisiejszej konferencji poświęconej zimowej aukcji koni.

– Ta hodowla ma się dobrze i po udanym sezonie proponujemy aukcję koni. Te które nie zostaną sprzedane będą wystawiane na kolejnych aukcjach a nie z wolnej ręki – zapowiedział szef resortu.

Minister zwrócił uwagę, że państwo ponosi odpowiedzialność za utrzymanie zasobów genowych, ale hodowle powinny być też prywatne.

– Cieszę się, że rozwijają się hodowle prywatne. To bardzo dobrze – podkreślił minister.

Zapewnił równocześnie, że nie będzie wyprzedaży najlepszych koni po to tylko, aby spółki mogły pokazać dobre wyniki finansowe. Zapowiedział również podejmowanie działań na rzecz urynkowienia hodowli koni w Polsce.

Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się również do kwestii stadnin państwowych.

– Stadniny państwowe będą zarządzane przez fachowców. Będą konkursy na prezesów stadnin w Michałowie i Janowie Podlaskim – zapowiedział minister wyrażając jednocześnie nadzieję, że zgłosi się na nie wielu chętnych, którzy zaprezentują interesujące pomysły na rozwój hodowli.

– Ich wiedza i kompetencje będą decydowały, a nie układy polityczne – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Chcemy zaproponować, aby w kluczowych stadninach utworzyć roczne stypendia dla najlepszych absolwentów wydziałów zootechniki, którzy będą mogli bliżej zapoznać się z programami hodowlanymi i funkcjonowaniem stadnin. To pozwoli zbudować przyszłą kadrę fachowców – zapowiedział minister.

Szczegóły Winter Horse Stars Sale przedstawił prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk.

– Zamiast aukcji w poszczególnych stadninach będzie aukcja skumulowana różnych koni. To będzie promocja wyścigów różnych ras końskich – poinformował prezes Chalimoniuk.

Szef Polskiego Klubu Wyścigów Konnych zwrócił uwagę na wyraźny wzrost zainteresowania wyścigami w Warszawie zarówno ze strony widzów, jak i fachowców zagranicznych.

------------

Aukcja Winter Star Horse Auction odbędzie się 7 grudnia na terenie Państwowych Torów Wyścigów Konnych w Warszawie. Będziemy się przyglądać sprawie stadnin i jesteśmy ciekawi jakie wyniki przyniesie tegoroczna aukcja planowana na sobotę 7 grudnia br.

(rpf) pp / Źródło: MRiRW