logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

18°C

Prezes ARiMR: Nie ma zagrożenia niewykorzystania środków z PROW 2014-2020

Napisał  Gru 09, 2019

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa realizuje wypłaty na bieżąco. Nie ma zagrożenia niewykorzystania środków z PROW 2014-2020 – zapewnił prezes ARiMR Tomasz Nowakowski. W przyszłym roku mają być ogłoszone kolejne nabory z PROW 2014-2020.

Ponad 10,8 mld zł trafiło na konta rolników w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2019 r. oraz płatności obszarowych z PROW 2014 - 2020. Ich wypłata rozpoczęła się 16 października, a zakończyła 29 listopada. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku do rolników trafiło o ok. 1 mld zł więcej. Dnia 2 grudnia ARiMR przystąpiła do realizacji płatności końcowych z tytułu płatności bezpośrednich – na wykonanie tego zadania Agencja ma czas do końca czerwca 2020 r.

Agencja przyspieszyła rozpatrywanie wniosków inwestycyjnych. Na początku września było ich 18 000, teraz do rozpatrzenia pozostało mniej niż tysiąc wniosków. Są to skomplikowane sprawy dotyczą bowiem inwestycji budowlanych. Agencja nie chce ich odrzucać, tylko w porozumieniu z rolnikami prosi o uzupełnienie dokumentacji. Takie przyspieszenie stało się możliwe dzięki usprawnieniu pracy ARiMR i zmianom organizacyjnym, polegającym m.in. na przesunięciu pracowników między działami czy przekazaniu wniosków do mniej obciążonych oddziałów. - Te działania są prowadzone po to, żeby przyśpieszyć weryfikację wniosków, aby była ona sprawniejsza – powiedział prezes ARiMR.

Agencja uruchomiła aplikacje umożliwiające składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie przez internet oraz udostępniła portal pozwalający rolnikom na dokonywanie zgłoszeń dotyczących zwierząt gospodarskich. - Realizujemy strategię informatyzacji pod nazwą Agencja 4.0. – ogłosił prezes Tomasz Nowakowski. Niebawem ARiMR wprowadzi aplikację na smartfony, wykorzystywanie zdjęć satelitarnych, tak aby ograniczyć kontrole na miejscu. Na terenie całej Polski wprowadzony zostanie elektroniczny obieg informacji tak, aby działania ARiMR były bardziej skuteczne.

(rpf) jp / Źródło: ARiMR

reklama