logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Perspektywy dla mieszkańców wsi fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Perspektywy dla mieszkańców wsi

Napisał  Sty 10, 2020

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Kolnie, w województwie podlaskim. Podczas konferencji inaugurującej III edycję cyklu spotkań odbywających się pod hasłem „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” minister rolnictwa podkreślił, że państwo, w ramach swoich możliwości finansowych, wraca na obszary wiejskie poprzez inwestycje sprzyjające poprawie jakości życia na tych terenach.

Prezydent zwrócił uwagę na dostęp do kultury, kształcenia, komunikacji na obszarach wiejskich. Podkreślił, że możliwość korzystania przez mieszkańców tych terenów ze współczesnych, powszechnych zdobyczy cywilizacyjnych jest warunkiem rozwoju.

Uczestniczący w konferencji minister Ardanowski podkreślił, że autorytet Głowy Państwa mobilizuje i angażuje kilkanaście resortów do działania na rzecz poprawy szeroko rozumianej jakości życia na obszarach wiejskich.

W swojej wypowiedzi minister Ardanowski przypomniał też o ważnych, wprowadzonych w ubiegłym roku rozwiązaniach prawnych, na mocy których znacznie zostały zwiększone możliwości sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych: – Pod koniec roku podjąłem decyzję i podpisałem rozporządzenie o możliwości uruchomienia w gospodarstwach małych ubojni. Jest to kolejna możliwość na zwiększenie dochodów z gospodarstwa – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że nowe przepisy wejdą w życie 18 lutego br.

Zgodnie z nimi, aby móc założyć taką ubojnię trzeba będzie odbyć bezpłatne szkolenie organizowane przez powiatowego lekarza weterynarii oraz mieć trzymiesięczną praktykę na stanowisku ubojowym.

Minister zwrócił ponadto uwagę na zmiany społeczne, jakie zachodzą na polskiej wsi: – W Polsce obserwowane jest zjawisko, które nie występuje nigdzie indziej w Europie – dodatnia migracja na obszary wiejskie. Rocznie na wsi chce zamieszkać około 50 tysięcy ludzi więcej niż z niej wyjechać – stwierdził szef resortu rolnictwa.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama