1/3

Strażacy ratowali konie, które wpadły do wykopu

Napisał  Sty 12, 2020

Początek roku przywitał strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie bardzo nietypowym zadaniem – akcją ratunkową koni, które wpadły do głębokiego wykopu przygotowanego pod szambo.

4 stycznia 2020 po godzinie czwartej rano wpłynęło zgłoszenie do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, że w jednej z miejscowości w gminie Jędrzejów, zwierzęta gospodarskie wpadły do głębokiego wykopu z którego nie mogą wyjść o własnych siłach.

Po dojeździe zastępów straży stwierdzono uwięzione, żyjące 2 konie w wykopie przygotowanym pod szambo. Ściany wykopu betonowe o wymiarach 1,2m x 2m x 2m. Zwierzęta leżały splątane uprzężą bez możliwości wydostania się na powierzchnię.

Z uwagi na agresywne zachowanie zwierząt nie było możliwości bezpośredniego zbliżenia do nich przez ratowników. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetleniu terenu akcji. Na miejsce wezwano weterynarza z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia lekarza weterynarii zwierzętom został podany środek uspokajający. Po jego zadziałaniu, pod nadzorem weterynarza podjęto skuteczną próbę ewakuacji koni z wykopu.

Do tego celu wykorzystano żuraw hydrauliczny będący na wyposażeniu samochodu strażackiego do ratownictwa technicznego, dzięki czemu zwierzęta wydobyto na powierzchnię. Po tych działaniach konie zostały przekazane lekarzowi weterynarii. W działaniach udział brało 3 zastępy PSP.

(rpf) pp / Źródło: KP PSP Jędrzejów

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia