logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Wzrost cen importowanych warzyw i owoców na rynku hurtowym fotolia

Wzrost cen importowanych warzyw i owoców na rynku hurtowym

Napisał  Sty 17, 2020

W ostatnich dniach na rynku hurtowym można było zaobserwować wzrost cen importowanych warzyw i owoców. Natomiast ciepły styczeń spowodował wzrost podaży krajowych warzyw korzeniowych i kapustnych – dzięki temu warzywa takie jak seler, pietruszka czy kapusta dostępne są w niskich cenach.

Rynek warzyw:
- Bakłażany podrożały z 7 do 10 zł/kg, cukinia z 7 do 13 zł/kg, sałata lodowa z 3,5 do 5 zł/szt.
- Ustabilizowała się cena ogórków. Pochodzą z różnych krajów, a najciekawszym nowym kierunkiem importu jest w tym sezonie Białoruś i Federacja Rosyjska. Krajowe najdroższe są po 11-13 zł/kg, białoruskie/rosyjskie 9-10 zł/kg i hiszpańskie 8 zł/kg.
- Duży wybór pomidorów w różnym typie odmianowym i kraju pochodzenia. Najdroższe są krajowe malinowe: 17-22 zł/kg, malinowe hiszpańskie: 9-11 zł/kg, czerwone hiszpańskie i tureckie: 7-8 zł/kg.
- Wyjątkowo stabilne były ceny hiszpańskich papryk wszystkich dostępnych kolorów - 7-8 zł/kg,
- Droga sałata włoska i hiszpańska: 2,5 zł/szt.
- Powolny stały wzrost marchwi krajowej i niderlandzkiej w klasie extra: 1-1,3 zł/kg.
- Krajowe warzywa korzeniowe i kapustne w niskich cenach: seler 1-1,3 zł/kg, burak ćwikłowy 0,6-0,8 zł/kg, pietruszka 1,6-2 zł/kg, por 1,5-2 zł/kg, kapusta biała 0,5-0,7 zł/kg, kapusta czerwona 1-1,2 zł/kg.

Rynek owoców:
- Ciepły styczeń przyspieszył koniec jabłek z piwnic - zwykłych chłodni i pojawienie się owoców z chłodni kontrolowanych. Te ostatnie w znacznie wyższych cenach 3-5 zł/kg.
- Podrożały również gruszki krajowe - odmiany Konferencja są po 4-4,5 zł/g, Lukas - 3,5-4 zł/kg. Odmiana Konferencja pochodząca z krajów Beneluksu po 5-5,5 zł/kg.
- Znacząca jak na styczeń podaż truskawek z Grecji w cenie 18-20 zł/kg.
- Pojawiły się mandarynki z Maroka po 5,5-6,5 zł/kg, co może być zapowiedzią powolnego spadku podaży mandarynek hiszpańskich w cenie 6-10 zł/kg.

(rpf) jp / Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

reklama