8.7°C

Czechy: pierwszy przypadek ptasiej grypy fot. Paweł Pąk

Czechy: pierwszy przypadek ptasiej grypy

Napisał  Sty 20, 2020

Wysoce zjadliwa grypa ptaków podtypu H5N8 pojawia się w kolejnych państwach europejskich. Po Polsce, Słowacji, Węgrzech i Rumunii pierwsze ognisko tej choroby odnotowały Czechy.

Czeskie władze zgłosiły pierwszy przypadek zakażenia wysoce zjadliwą grypą ptaków podtypu H5N8 we wsi Sztiepanov nad Svratką w kraju (województwie) Wysoczyna, 150 km (94 mil) na południowy wschód od stolicy Pragi. Do zdarzenia doszło w małym gospodarstwie utrzymującym kilkanaście sztuk drobiu, czyli w tak zwanym chowie przyzagrodowym.

Sytuacja epizootyczna w Europie staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wirus grypy ptaków o wysokiej zjadliwości pojawił się już na terenie pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, tj. W Polsce, Węgrzech, Rumunii, Czechach oraz na Słowacji.

Procedury zwalczające i ograniczające dalsze rozprzestrzenianie wirusa, w tym ustanawiane obszary zapowietrzone i zagrożone wokół dotkniętych chorobą gospodarstw wdrażane są również w sytuacji zgłoszenia przez państwa unijne ogniska HPAI w produkcji drobnotowarowej. Stwierdzenie choroby nawet w niewielkim gospodarstwie może stwarzać kłopoty dla komercyjnych ferm drobiu, które znalazły się w strefach „wysokiego ryzyka”.

Na obszarach tych bowiem stosuje się zaostrzone środki kontrolne, między innymi, ograniczenia w transporcie żywym drobiem, jajami wylęgowymi i produktami pochodzenia zwierzęcego.

Zgodnie z przepisami unijnego prawa ograniczenia w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym oraz produktami drobiarskimi na terenie Unii Europejskiej podlegają zasadzie „regionalizacji”, czyli wstrzymuje się import drobiu jedynie z relatywnie niewielkiego obszaru wokół ogniska wirusa.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP