9.5°C

Wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się w kolejnych krajach fot. Paweł Pąk

Wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się w kolejnych krajach

Napisał  Sty 22, 2020

Po Polsce, Rumunii, Słowacji, Czechach i Węgrach, pierwszy przypadek ptasiej grypy odnotowali Niemcy, a pierwsze ognisko Ukraina.

Ukraina dołączyła do listy państw mających kłopoty z powodu grypy ptaków. Po prawie trzech latach braku problemów z HPAI na Ukrainie, 20 stycznia 2020 roku ukraińskie służby zgłosiły do OIE ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (serotyp H5) w gospodarstwie położonym w obwodzie winnickim. Zakażone stado liczyło 98 tysięcy sztuk drobiu.

Również Ministerstwo Rolnictwa w Niemczech dnia 20 stycznia br. potwierdziło przypadek grypy ptaków u ptactwa dzikiego, w Brandenburgii (wschodnie Niemcy). Wirus grypy ptaków podtypu H5N8 wykryto u dzikiej gęsi w rejonie Sprewy i Nysy w pobliżu granicy z Polską.

Wirus w dalszym ciągu rozprzestrzenia się w krajach unijnych. W dniu 17 stycznia 2020 roku Instytut Diagnostyki i Zdrowia Zwierząt w Rumunii potwierdził w badaniach laboratoryjnych drugi przypadek grypy ptaków o wysokiej zjadliwości na fermie komercyjnej utrzymującej 22,7 tys. ptaków. Podobnie jak pierwsze ognisko w tym kraju, gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Seini, w okręgu Marmarosz w północno – zachodniej Rumunii.

O drugim ognisku HPAI powiadomiła również Słowacja, w związku z wykryciem wirusa H5N8 w produkcji drobnotowarowej. Na Słowacji nie stwierdzono do tej pory zakażenia na komercyjnej fermie drobiu. Oba przypadki dotyczą chowu przyzagrodowego.

(rpf) jp / Źródło: KIPDiP

reklama