6.8°C

ASF: Na granicy z Niemcami powstanie „biała strefa” fotolia

ASF: Na granicy z Niemcami powstanie „biała strefa”

Napisał  Sty 31, 2020

W celu stworzenia obszaru wolnego od dzików, wzorem doświadczeń belgijsko-francuskich, na granicy Polski i Niemiec powstanie tzw. „biała strefa”.

W dniu 30 stycznia 2020 r. w Warszawie odbyło się drugie spotkanie polsko-niemieckiej Grupy Zadaniowej powołanej pod koniec ubiegłego roku w celu wzmocnienia współpracy w zakresie zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń. W spotkaniu uczestniczyli m. in. Główni Lekarze Weterynarii Polski i Niemiec, eksperci w dziedzinie chorób zwierząt, przedstawiciele instytutów badawczych, reprezentanci myśliwych oraz członkowie Komisji Europejskiej. W rezultacie wspólnych uzgodnień strony zgodnie ustaliły zakres i warunki techniczne dalszej współpracy.

Uzgodniono, że w obszarze przygranicznym wyznaczona zostanie na wzór doświadczeń belgijsko-francuskich tzw. „biała strefa”, na terenie której prowadzone będą najpierw systematyczne poszukiwania padłych dzików. Następnie poprzez zarządzanie populacją dzika zredukowana zostanie maksymalnie jej gęstość. Celem jest stworzenie wolnego od dzików korytarza po obydwu stronach granicy.

(rzw) jp / Źródło: GIW

reklama