logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Uwaga na silny wiatr do 110 km/h, w górach do 200 km/h - możliwe burze fotolia

Uwaga na silny wiatr do 110 km/h, w górach do 200 km/h - możliwe burze

Napisał  Lut 09, 2020

Znad Oceanu Atlantyckiego w niedzielę i poniedziałek nad północną i centralną Europę, w ym również nad Polskę, nasunie się bardzo rozległy i gwałtowny niż, który przyniesie bardzo silny i porywisty wiatr. Wartość ciśnienia w głównym ośrodku tego niżu może być wyjątkowo niska i spaść do zaledwie 940 hPa – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Nad Polską wiatr najsilniejszy będzie nocą z niedzieli na poniedziałek - w zachodniej połowie kraju – oraz w poniedziałek już w całym kraju. Średnia prędkość wiatru nad morzem i w centrum kraju osiągnie wartość 55 km/h.

IMiGW ostrzega, że porywy wiatru na wschodzie mogą osiągać 90 km/h, w centrum około 95 km/h, na zachodzie i nad morzem do 100 km/h, a na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim i rejonie Bieszczad nawet do 120 km/h. Na Bałtyku silny sztorm.

Najsilniej może wiać w górnych partiach Tatr, gdzie wiatr w porywach może osiągnąć nawet 180 km/h, a na szczytach Sudetów aż 200 km/h. Wiatr będzie wiał z zachodu i południowego zachodu.

Tak silny wiatr – szczególnie w porywach może powodować łamanie gałęzi drzew, uszkodzenia sieci energetycznej i utrudnienia komunikacyjne.

IMiGW zaleca ostrożność i śledzenie ostrzeżeń oraz komunikatów meteorologicznych IMGW-PIB zamieszczanych na stronie www.imgw.pl.

Poza silnym wiatrem w poniedziałek należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. Wiatr nieco osłabnie we wtorek i środę, jednak nadal będzie dość silny i porywisty.

(rpf) pp / Źródło: IMiGW

reklama