logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

10.5°C

Czy będą rekompensaty za straty spowodowane ptasią grypą fot. Adobe Stock

Czy będą rekompensaty za straty spowodowane ptasią grypą

Napisał  Mar 13, 2020

Ze względu na coraz większe obszary objęte wirusem ptasiej grypy i problemy związane z wprowadzonymi ograniczeniami eksportowymi produktów drobiarskich izby rolnicze wystąpiły do ministra rolnictwa z wnioskiem o uruchomienie dla producentów drobiu wsparcia przez ARiMR w ramach zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego.

Izby rolnicze zwróciły się również o dofinansowanie kosztów bioasekuracji, jakie ponoszą producenci drobiu. Treść pisma:

„Jako przedstawiciele samorządu rolniczego wnioskujemy do Pana Ministra o uruchomienie, dla producentów drobiu wsparcia przez ARiMR w ramach zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego.

Od ponad półtora roku Polska była krajem wolnym od grypy ptaków. Niestety w pierwszych dniach stycznia wirus grypy ptasiej powrócił. Do końca lutego ujawniono łącznie 26 ognisk w połowie województw. Straty wynikające z zastosowania nakazów i zakazów przez organa Inspekcji Weterynaryjnej, ponoszą gospodarstwa, w których wykryto wirusa grypy oraz gospodarstwa znajdujące się na wyznaczonych obszarach zapowietrzonych i zagrożonych.

Jednocześnie ze względu na wprowadzone ograniczenia przez państwa importujące od nas drób i jaja, nastąpił spadek cen skupu żywca drobiowego i jaj w całej Polsce.

Wnioskujemy także o wystąpienie w tej sprawie, (na podstawie art. 220 ust. 1 lit.a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych) do Komisji Europejskiej o zastosowanie nadzwyczajnych środków wsparcia rynku dla sektora drobiarskiego w Polsce dotkniętego trudnościami, tj. ograniczeniami dla handlu wewnątrz Unii i z państwami trzecimi, wynikającymi z zastosowania środków weterynaryjnych w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, co pozwoliłoby na dofinansowanie wsparcia nie tylko z środków krajowych, ale również z funduszy unijnych.

Należy również rozważyć dofinansowanie z budżetu państwa ponoszonych kosztów bioasekuracji związanych z tą chorobą, podobnie jak producentom świń w przypadku ASF”.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

reklama