logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Minister rolnictwa podpisał Kodeks Etyki Żywnościowej fot. MRiRW

Minister rolnictwa podpisał Kodeks Etyki Żywnościowej

Napisał  Mar 20, 2020

Pracujmy uczciwie i nie oszukujmy się wzajemnie – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski po podpisaniu Kodeksu Etyki Żywnościowej. Dziś na oszukiwaniu cierpią najbardziej rolnicy obwiniani za podwyżki cen żywności w sklepach.

Kodeks Etyki Żywnościowej zostanie dostarczony do wszystkich rolników i wszystkich zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, aby każdy mógł się z nim zapoznać.

Różne środowiska, i rolnicze, i nawet kościół katolicki mówią, że nie można dalej tolerować wzajemnego oszukiwania się przy produkcji żywności. Ta żywność, która ludzi ma leczyć, ma budować ich zdrowie, ich siły, bywa żywnością, która nie odpowiada standardom. Zdarza się to także u rolników – to jest dla mnie, to jest na sprzedaż. Tak być nie powinno. To jest rzecz niedopuszczalna – stwierdził minister.

Szef resortu rolnictwa zwrócił jednocześnie uwagę, że większość żywności jest bardzo dobrej jakości. Zdarza się jednak, że niektóre składniki dodawane w procesie przetwórczym psują tę żywność, a nie ją poprawiają: – Dlatego przygotowaliśmy i podpisaliśmy dokument – Kodeks Etyki Żywnościowej. Jest to swoistego rodzaju apel, aby nie oszukiwać się wzajemnie, by płacić uczciwie, by nie opóźniać terminów płatności, by szanować partnera, z którym współpracujemy, żeby ten cały łańcuch „od pola do stołu” był łańcuchem uczciwym.

Etyka to jest po prostu uczciwość. Nie powinniśmy się oszukiwać, bo wspólnie razem mamy obowiązek dostarczać konsumentom dobrą żywność, która będzie budowała ich siły. Natomiast najczęściej na oszukiwaniu cierpią rolnicy. Widać to np. dziś – za podwyżki cen żywności obwiniani są właśnie rolnicy – zwrócił uwagę minister.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW

reklama