logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

Pierwsze w tym roku ognisko ASF. Gospodarstwo utrzymywało prawie 24 tysiące świń

Napisał  Mar 24, 2020

Pierwsze w 2020 roku ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń zostało potwierdzone w gospodarstwie położonym w województwie lubuskim. Straty są ogromne. Gospodarstwo utrzymywało prawie 24 tysiące świń.

Ognisko choroby zostało potwierdzone na podstawie wyników badań z 20 marca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Dotyczy ono gospodarstwa, w którym utrzymywano łącznie 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów).

Gospodarstwo jest położone w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, (województwo lubuskie). W gospodarstwie była prowadzona produkcja prosiąt i warchlaków, natomiast nie utrzymywano tuczników. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”).

W województwie lubuskim obszar objęty ograniczeniami został ustanowiony w listopadzie 2019 r., po stwierdzeniu pierwszego przypadku choroby u dzików na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 16 listopada 2019 r. W powiecie nowosolskim od listopada 2019 r. do dnia dzisiejszego stwierdzono 146 przypadków ASF u dzików.

(rpf) jp / Źródło: GIW

reklama