logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

10.6°C

Ptasia grypa: Producenci drobiu póki co zostaną bez pomocy fot. Adobe Stock

Ptasia grypa: Producenci drobiu póki co zostaną bez pomocy

Napisał  Mar 31, 2020

Nie ma przewidzianego wsparcia finansowego dla producentów drobiu w związku z ograniczeniami związanymi z wystąpieniem grypy ptaków – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rok 2020 nie zostały zaplanowane środki finansowe na ten cel.

Jak informuje resort rolnictwa, w związku z ponoszonymi stratami rynkowymi z tytułu wystąpienia grypy ptaków w Polsce przez rolników utrzymujących drób, podjęto prace dotyczące sporządzenia wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.

Aktualnie prace koncentrują się na oszacowaniu strat w produkcji gospodarstw utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną, położonych w obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, związanych z ograniczeniami weterynaryjnymi ustanowionymi po wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Mając na uwadze, że wniosek do KE powinien zawierać udokumentowane straty, określane na podstawie dokumentacji finansowej (księgowej), dokumentacji kurnika (dziennika fermowego, książki leczenie, dokumentacji pobierania prób) lub innych dostępnych dokumentów, Ministerstwo zwróciło się do Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu (jako ogólnopolskiej organizacji reprezentującej hodowców drobiu) oraz do Głównego Inspektoratu Weterynarii, z prośbą o przekazanie szczegółowych informacji w tym zakresie.

(rpf) jp / Źródło: KRIR

reklama