Ptasia grypa: Kuwejt znosi ograniczenia dla polskiego drobiu i jaj fotolia

Ptasia grypa: Kuwejt znosi ograniczenia dla polskiego drobiu i jaj

Napisał  Kwi 11, 2020

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o komunikacie przekazanym przez Ambasadę RP w Kuwejcie z 8 kwietnia 2020: władze Kuwejtu podjęły decyzję o zniesieniu od dnia 30 marca 2020 r. zakazu wprowadzonego w związku z występowaniem w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Zakaz obowiązywał od 26 stycznia br. i dotyczył zakazu wwozu do Kuwejtu mięsa drobiowego pochodzącego od wszystkich gatunków drobiu oraz produktów pochodnych, w tym jaj/produktów jajecznych (świeżych, chłodzonych, mrożonych, przetworzonych termicznie) przestał obowiązywać.

Jednocześnie należy zauważyć, że na terytorium Polski niektóre terytoria administracyjne nadal objęte są restrykcjami w związku z ostatnimi ogniskami HPAI (obszar zapowietrzony i zagrożony), zgodnie z decyzją wykonawczą (UE) 2020/47 w sprawie środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w niektórych państwach członkowskich  (najnowsza zmiana załącznika - decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2020/504 z dnia 6 kwietnia 2020 r.). Powyższe należy mieć na uwadze przy certyfikacji produktów eksportowanych z Polski do Kuwejtu.

(rpf) pp / GIW

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia