19.8°C

Plaga gryzoni na południu województwa opolskiego fotolia

Plaga gryzoni na południu województwa opolskiego

Napisał  Cze 23, 2020

Rolnicy z południowych obszarów województwa opolskiego zmagają się z plagą gryzoni. Niektóre zboża są już w tej chwili na tyle uszkodzone, że rolnicy nie wykluczają ich likwidacji.

Pola z południowych obszarów województwa opolskiego opanowały gryzonie. Jest ich tak dużo, że obecnie niektóre uprawy, zwłaszcza zboża, prawie 2 miesiące przed żniwami, są już do tego stopnia uszkodzone, że rolnicy rozważają ich likwidację. Znając możliwości błyskawicznego rozmnażania się gryzoni, rolnicy obawiają się, że szkody w dotkniętych rejonach mogą być wyższe.

Rolnicy z terenów dotkniętych tym problemem domagają się od ministra rolnictwa podjęcia działań wspomagających ich w walce z gryzoniami oraz wskazanie skutecznych środków do zwalczania gryzoni. 19 czerwca br., za pośrednictwem samorządu rolniczego, wniosek w tej sprawie trafił do szefa resortu rolnictwa, w którym izby domagają się również ujęcia w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich ryzyka zniszczenia plonów przez plagę gryzoni.

(rpf) rp / Źródło: KRIR

reklama